تست، مقایسه و بررسی خودرو

سیر تا پیاز هیوندای سوناتا؛ آشنایی با انواع مدل‌های سوناتا

هیوندای سوناتا

سوناتا محبوب بازار ایران

در دوران فعالیت خودروسازها معمولا اتومبیل هایی وجود دارند که به نوعی پیش کسوت بوده و از قدیم تا کنون بصورت منظم تولید و فروخته شده اند. یعنی خودروهایی که هیچ گاه فروش آن ها شکست نخورد و به عنوان یک پروژه موفق از زمان های قدیم تا حال حاضر به حضور قدرتمند خود در بازار ادامه می دهند. مثل تویوتا کمری که قبلا آن را در وبسایت کاریرا بررسی کرده ایم. هیوندای سوناتا نیز یکی از این خودروها است. با بررسی Hyundai Sonata همراه کاریرا باشید. برای جلوگیری از طولانی شدن متن و به جهت اشاره کردن فقط به مدل هایی که در کشور موجود است ، از مدل های قبل از ۲۰۰۵ صرف نظر شده است.

در خواندن این مطالب هم شک نکنید:

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶

هیوندای سوناتا مدل 2005

البته در ایران اغلب هیوندای سوناتا را با مدل ۲۰۰۶ به بعد می شناسند. تقریبا می توان گفت هیوندای سوناتا مدل پایین تر (از ۲۰۰۶) در ایران وجود ندارد مگر در موارد بسیار نادر یا کلکسیونی. در بازار خودروهای دست دوم و کارکرده هم به همین ترتیب است. هم اکنون پایین ترین مدل هیوندای سوناتا موجود در بازار ایران (خودروهای دست دوم) مدل ۲۰۰۶ است. عکس این خودرو را می توانید در بالا ببینید. همانطور که می دانید ، جمع چند مدل از یک خودرو یک نسل از آن خودرو را شکل می دهد.

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟ آشنایی با انواع هیبریدی ها

هیوندای Sonata تا کنون دارای هفت نسل است و این مدل ۲۰۰۶ که مشغول صحبت در مورد آن هستیم نسل پنجم می باشد. مدل آغازین در نسل پنجم به قبل از مدل ۲۰۰۶ مربوط می شود یعنی مدل ۲۰۰۵ که ساخت سال ۲۰۰۴ است. خلاصه ای از انواع مدل ها و نسل های هیوندای سوناتا در تصویر زیر قابل مشاهده است.

هیوندای سوناتا مدل 2005

سوناتا توانست جایزه بهترین طراحی یا همان Good Design Award در دسته اتومبیل های سواری را از سازمان JIDPO ژاپن دریافت کند. در سال ۲۰۰۶ و در زمان انتخاب خودروی سال کانادا نیز هیوندای سوناتا توانست جایزه بهترین خودروی خانوادگی (Best New Family Car) با قیمت زیر ۳۵ هزار دلار را به خود اختصاص دهد. در جدول زیر با انواع تیپ (تریم) و تفاوت های آن ها و مشخصات فنی Hyundai Sonata 2006 آشنا شوید. این هیوندای با این چهره تا سال ۲۰۰۸ ساخته و عرضه شد. برای مدل ۲۰۰۹ فیس لیفت اتفاق افتاد و ظاهر جدیدی را شاهد بودیم.

مشخصات هیوندای سوناتا مدل 2006
مشخصاتGLGLSLX
موتور4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی6 سیلندر ، خورجینی
حجم موتور2400 سی سی2400 سی سی3300 سی سی
قدرت162 اسب بخار162 اسب بخار235 اسب بخار
موتور 6 سیلندر خورجینی-3300 سی سیدارد ، استاندارد
گیربکس5 سرعته دستی4 سرعته اتومات / 5 سرعته اتومات در نسخه موتور V65 سرعته اتوماتیک
کنترل صدا روی فرمان-دارددارد
کروز کنترل--دارد
تنظیم پشتی صندلی-دارد-
گرم کن صندلی راننده--دارد
کامپیوتر سفری-دارددارد
مه شکن جلو-دارددارد
چراغ اتوماتیک-دارددارد
روکش صندلیپارچه ای معمولیپارچه ای اعلاچرمی
تهویه اتوماتیک--دارد
تنظیم ارتفاع فرمان--دارد
صندلی برقیسرنشینسرنشینراننده - سرنشین

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۰۹ (فیس لیفت)

هیوندای سوناتا مدل 2009 (فیس لیفت)

بعد از هیوندای سوناتا مدل ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ به دسته دیگری میرسیم که فیس لیفت همین هیوندای نسل پنجمی است. مدل ۲۰۰۹ با چهره ای جدید وارد می شود. هم اکنون در بازار ایران این هیوندای سوناتاهای فیس لیفت که تنها در دو مدل ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ بوده خرید و فروش می شوند. چهره این خودرو را در بالا می توانید مشاهده کنید. از جمله بهبودهایی که در این دو مدل اتفاق افتاده می توان به افزایش قدرت موتور در هر دو نسخه ۴ سیلندر خطی (L4) و ۶ سیلندر خورجینی (V6) ، کاهش مصرف سوخت ، ارتقای تجهیزات و نمای داخلی ، تغییر نمای خارجی در قسمت سپرها ، چراغ و جلوپنجره اشاره کرد. در جدول زیر با انواع تریم و مشخصات فنی Hyundai Sonata مدل ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ آشنا شوید.

مشخصات هیوندای سوناتا مدل 2009
مشخصاتGLSSELimited
موتور4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی
حجم موتور2400 سی سی2400 سی سی2400 سی سی
قدرت175 اسب بخار175 اسب بخار175 اسب بخار
موتور 6 سیلندر خورجینی3.3 لیتر ، 249 اسب3.3 لیتر ، 249 اسب3.3 لیتر ، 249 اسب
گیربکس5 سرعته دستی / اتومات در موتور V65 سرعته دستی / اتومات در موتور V65 سرعته اتوماتیک
کنترل صدا روی فرمان-دارددارد
کروز کنترل--دارد
تنظیم پشتی صندلی-دارددارد
گرم کن صندلی راننده--دارد
کامپیوتر سفری-دارددارد
مه شکن جلو-دارددارد
چراغ اتوماتیک-دارددارد
روکش صندلیپارچه ای معمولیچرمیچرمی
تهویه اتوماتیک--دارد
تنظیم ارتفاع فرمان-دارددارد
صندلی برقیسرنشینراننده - سرنشینسرنشین
سیستم صوتی پیشرفته--دارد

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۱ (نسل جدید)

هیوندای سوناتا مدل 2011 (نسل جدید)

دسته سوم هیوندای سوناتا موجود در کشور به مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ اختصاص دارد. یعنی نسل جدید ، نسل ششم ! کمپانی Hyundai همچنان فروش خوبی از سوناتا دارد و آن طور که معلوم است سال به سال یا بهتر بگوییم نسل به نسل این خودرو را ارتقا داده و متناسب با خواسته مشتریان عرضه می کند و این کار ادامه دارد. این خودرو بصورت پیش فرض (استاندارد) هم چنان از موتور ۴ سیلندر استفاده می کند و بطور جداگانه (آپشنال) نسخه های موتور ۶ سیلندر نیز وجود دارند. تغییرات ظاهری که شرکت به سوناتا مدل ۲۰۱۱ داده در راستای هرچه لوکس تر نشان دادن خودرو است. یعنی خودرویی با قیمت مناسب ، پر فروش ، خانواده پسند ، از هر نظر اثبات شده و این دفعه در دسته خودروهای لوکس !

هیوندای سوناتا مدل 2011 (نسل جدید)

همانطور که گفتیم خودرو از ظاهر کاملا جدیدی بهره می برد. در ادبیات طراحی صنعتی معمولا از واژه زبان طراحی یا همان design language استفاده می کنند و کمپانی هیوندای نام این زبان طراحی جدید را Fluidic Sculpture گذاشته است. طراحی جدید باعث شده که خودرو از لحاظ ابعادی دارای طول بیشتر ، ارتفاع کمتر و همچنین وزن کمتری برخوردار باشد. هیوندای سوناتا کماکان رقیب سرسختی برای تویوتا کمری ، نیسان آلتیما و سایر سدان های بازار دنیا است. ولی همه خصوصا آمریکایی ها می دانند که نبرد اصلی بین هیوندای سوناتا و تویوتا کمری است. چراکه اصلی ترین یا بهتر بگوییم پر فروش ترین سدان بازار آمریکا چیزی نیست جز تویوتا کمری و هیوندای سال ها است با این خودرو رقابت می کند. اکنون Sonata به عنوان جادارترین خودرو هم در داخل کابین و هم در صندوق عقب ، توانسته کار تویوتا Camry را سخت کند.

هیوندای سوناتا مدل 2011 (نسل جدید)

امسال برای اولین بار پیشرانه های بنزینی معروف GDI عرضه می شوند. در بحث قدرت هم که به رسم هر نسل با افزایش قدرت موتور رو به رو هستیم. بالاتر در مدل های قبلی باهم دیدیم که موتورهای ۲٫۴ لیتری ۱۶۲ اسب بخاری در مدل های بعد خود تبدیل به ۲٫۴ لیتری ۱۷۵ اسبی و اکنون در مدل ۲۰۱۱ مجدد با افزایش قدرت به ۱۹۸ اسب بخار رسیده اند. یعنی بهینه شدن بطور پیوسته. همچنین در این نسل برای اولین بار موتور جدید توربو با حجم ۲۰۰۰ سی سی در کنار همان موتور تنفس طبیعی ۲۴۰۰ به کار گرفته شده است. این پیشرانه جدید که با نشان ۲٫۰T روی صندوق عقب مشخص است ، جایگزین موتور ۶ سیلندر خورجینی (V6) مدل های سال های قبل بوده و بر خلاف آن ها ۴ سیلندر خطی است و البته قدرت بیشتری نیز ایجاد می کند. همچنین تریم SE برای تفاوت کوچک با تریم GLS به مقدار ۲ اسب بخار قدرت بیشتری دارد. در جدول زیر با انواع تریم و مشخصات فنی هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ آشنا می شویم.

مشخصات هیوندای سوناتا مدل 2011
مشخصاتGLSSELimited
موتور4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی
حجم موتور2400 سی سی2400 سی سی2400 سی سی
قدرت198 اسب بخار200 اسب بخار198 اسب بخار
موتور 4 سیلندر توربو-2 لیتر ، 274 اسب2 لیتر ، 274 اسب
گیربکس6 سرعته دستی6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک
سانروفآپشنآپشندارد
کروز کنترلدارددارددارد
گرم کن آیینهدارددارددارد
گرم کن صندلی--راننده - سرنشین
ایموبلایزر-دارددارد
مه شکن جلو-دارددارد
چراغ اتوماتیک-دارددارد
روکش صندلیپارچه اعلاچرمیچرمی
تهویه اتوماتیک-در مدل توربودارد
چراغ راهنما آیینه--دارد
صندلی برقیسرنشینراننده - سرنشینراننده - سرنشین

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۵ (نسل جدید)

هیوندای سوناتا مدل 2015 (نسل جدید)

اما به نسل آخر یعنی نسل هفتم که در حال حاضر در بازار ایران و جهان موجود است می رسیم. این اتومبیل در نمایشگاه بین المللی خودرو نیویورک ۲۰۱۴ معرفی شد. مدل ۲۰۱۵ قرار است موفقیت و تحولی که مدل ۲۰۱۱ با زبان طراحی جدید آغاز کرد را ادامه دهد. زبان طراحی جدید هیوندای اکنون وارد نسل جدید (دوم) می شود و با نام Fluidic Sculpture 2.0 به کار خود ادامه می دهد. مدل جدید نسبت به قبل کم صداتر و دارای لرزش کمتری است. موتورهای GDI معرفی شده در مدل ۲۰۱۱ نیز در مدل ۲۰۱۵ به کار خود ادامه می دهند. موتورهای ۲٫۴ لیتری معروف و همیشگی اکنون با بهبود و پیشرفتی که داشته اند عملکرد بهتری را البته با قدرت کمتر ارائه می کنند. بله ، هیوندای امسال در مدل Sonata 2015 تصمیم گرفته قدرت ۱۹۸ اسب بخاری مدل قبلی را به ۱۸۵ اسب بخار کاهش دهد. موتورهای توربو ۲۰۰۰ سی سی (۲٫۰T) چهار سیلندری که در مدل ۲۰۱۱ جایگزین پیشرانه های شش سیلندری شدند همچنان عرضه شده و این موتورها نیز در مدل ۲۰۱۵ با کاهش قدرت رو به رو اند.

مشخصات هیوندای سوناتا مدل 2015
مشخصاتSESportEcoLimited
موتور4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی
حجم موتور2400 سی سی2400 سی سی1600 سی سی2400 سی سی
قدرت185 اسب بخار185 اسب بخار177 اسب بخار185 اسب بخار
موتور 4 سیلندر توربو-2 لیتر ، 245 اسب-2 لیتر ، 245 اسب
گیربکس6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک7 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک
سانروف---آپشن
کروز کنترلدارددارددارددارد
گرم کن آیینهدارددارددارددارد
گرم کن صندلی-راننده - سرنشین-راننده - سرنشین
ایموبلایزر---دارد
مه شکن جلو----
دی لایتدارددارددارددارد
چراغ اتوماتیک-دارددارددارد
روکش صندلیپارچه ایپارچه ایپارچه ایچرمی
تهویه اتوماتیک-در مدل توربو-دارد
چراغ راهنما آیینه-دارد-دارد
صندلی برقیسرنشینراننده - سرنشینراننده - سرنشینراننده - سرنشین

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۸ (فیس لیفت)

هیوندای سوناتا مدل 2018 (فیس لیفت)

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۵ (ساخت سال ۲۰۱۴) پس از سه سال فعالیت (۲۰۱۴ الی ۲۰۱۶ با مدل های ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۷) در سال ۲۰۱۷ فیس لیفت می شود. این فیس لیفت جدید که مدل ۲۰۱۸ است در جریان نمایشگاه نیویورک ۲۰۱۷ رونمایی شده و سپس به بازار عرضه می شود. البته در حال حاضر (تیر ماه ۹۷) هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۸ به طور گسترده در ایران موجود نبوده و اکثر جدیدترین سوناتا ها مدل ۲۰۱۷ و پایین تر هستند. مدل هیبریدی در ایران با نمایندگی فروش شرکت پاکرو هم به همین گونه است و اکثر جدیدترین هیبریدی ها مدل ۲۰۱۷ هستند. هیوندای سوناتا بنزینی و هیبریدی مدل ۲۰۱۸ هم اکنون در بازار ایران تقریبا در آغار راه بوده و بطور محدود در حال خرید و فروش است.

هیوندای سوناتا مدل 2018 (فیس لیفت)

در نیمه سال ۲۰۱۸ تغییرات جزئی اتفاق افتاد و آن چیزی نیست جز چند تریم جدید. معرفی این تریم ها قابلیت های خوب و مفیدی را به هیوندای Sonata اضافه می کند بدون اینکه هزینه های زیادی به مشتری تحمیل شود. اخیرا نیز کمپانی  طی اقدامی مشتری پسند و حمایتی ،قیمت هیوندای سوناتا هیبرید را کاهش داد. تریم های جدید + SEL و + Sport اکنون به صورت پیش فرض و استاندارد دارای جلوپنجره اسپورت مخصوص هیوندای بوده و ویژگی هایی چون سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه ، شارژر وایرلس تلفن همراه ، گرم کن فرمان و غیره را نیز به همراه دارند. پکیج آپشنال Tech Package نیز قابلیت های سیستم کمک راننده شامل ترمز اضطراری خودکار ، سیستم هشدار خروج از لاین یا حفظ لاین حرکت و کروز کنترل هوشمند را در خود دارد و برای تریم های جدید قابل ارائه است. تریم +SEL از قیمت پایه ۲۳۷۰۰ دلار آغاز شده که چیزی حدود ۵۸۰ دلار نسبت به تریم قبلی SEL گران تر است. اطلاعات بیشتر را در جدول زیر مشاهده فرمایید.

هیوندای سوناتا تریم جدید 2018
مدل خودروموتورقیمت
سوناتا +SEL2.4 لیتری 4 سیلندر GDI23،700 دلار
سوناتا +SEL با Tech Package2.4 لیتری 4 سیلندر GDI24،300 دلار
سوناتا +Sport2.4 لیتری 4 سیلندر GDI24،800 دلار
سوناتا +Sport با Tech Package2.4 لیتری 4 سیلندر GDI25،400 دلار
سوناتا Limited با Tech Package2.4 لیتری 4 سیلندر GDI27،400 دلار
سوناتا Limited با +Ultimate2.4 لیتری 4 سیلندر GDI29،700 دلار
سوناتا لیمیتد توربو2 لیتری توربو 4 سیلندر GDI31،900 دلار

هیوندای سوناتا ۲۰۱۸ تریم لیمیتد با Tech Package همه آپشن های قبلی را بطور استاندارد دارد. تریم Limited با پکیج التیمیت پلاس (+Ultimate) به عنوان آپشن اضافه از سقف پاناروما بهره می برد. در کل ۶ تریم پلاس (+) جدید معرفی شده که حضور Sonata را پر رنگ تر از قبل خواهد کرد.

مشخصات هیوندای سوناتا مدل 2018
مشخصاتSEEcoSELSportLimited
موتور4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی
حجم موتور24001600240024002400
قدرت185178185185185
موتور 4 سیلندر توربو---2 لیتر ، 245 اسب2 لیتر ، 245 اسب
گیربکس6 سرعته اتوماتیک7 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک
سانروف---دارددارد
کروز کنترلدارددارددارددارددارد
گرم کن آیینه--دارددارددارد
گرم کن صندلی--راننده - سرنشینراننده - سرنشینراننده - سرنشین
ایموبلایزردارددارددارددارددارد
مه شکن جلو-----
دی لایتدارددارددارددارددارد
چراغ اتوماتیکدارددارددارددارددارد
روکش صندلیپارچه ایپارچه ایپارچه ایچرمیچرمی
تهویه اتوماتیک----دارد
چراغ راهنما آیینه--دارددارددارد
صندلی برقی--رانندهرانندهراننده - سرنشین

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۲۰

هیوندای سوناتا 2020 Sonata Hyundai

مدل ۲۰۲۰ سوناتا به عنوان هشتمین نسل از سدان‌های سایز متوسط هیوندای شناخته می‌شود. همچنین این خودرو با طراحی جدید خود، به عنوان بزرگترین مدل این شرکت در نظر گرفته می‌شود. در نگاه اول این خودرو ظاهری جذاب و متفاوت با طراحی‌های گذشته ی هیوندای دارد که البته این تغییرات و تحولات اساسی در ظاهر خودرو عمدی است، بنا بر گفته ی SangYup Lee (مدیر بخش طراحی هیوندای و طراح اسبق شرکت‌های جنرال موتورز و بنتلی) : “بر اساس طراحی ظاهری مدل‌های SUV و سلیقه ی خریداران، تصمیم گرفتیم تا ظاهری جدید و در عین حال جذاب را برای این مدل طراحی کنیم، زیرا هنوز هم اعتقاد داریم که سدان‌ها جایگاه مناسبی در بازار دارند و تقاضا برای خرید آنها وجود دارد.”

هیوندای سوناتا 2020 Sonata Hyundai

در طراحی ظاهری، این خودرو شبیه استون مارتین است، خودرو دارای ابعاد بزرگی است و در حدود ۵ سانتی متر در مقیاس طولی بزرگ تر از نسل قبلی سوناتا است. از جمله جلوه‌های ظاهری که در این خودرو بکار رفته است می‌توان از نوار کرومی که از چراغ‌های جلو خودرو در امتداد کاپوت کشیده شده است و جلوه ی خاصی را به آن بخشیده است نام برد. طراحی عقب خودرو نیز اسپورت تر از مدل‌های پیشین است. هیوندای این زبان جدید طراحی راSensual Sportiness نام گذاری کرده است.

مشخصات هیوندای سوناتا 2020
شرحمقدار
موتور2 لیتری 4 سیلندر
توان خروجی158 اسب بخار / 197 نیوتن متر گشتاور
جعبه دنده6 سرعته‌ی اتوماتیک
نوع انتقال قدرتدیفرانسیل جلو
صفر تا صداعلام‌ نشده
نهایت سرعتاعلام نشده
مصرف سوختاعلام نشده
تعداد سرنشینان5 نفر
فضای صندوق عقباعلام نشده
قیمت پایه24.000 دلار

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا