تست، مقایسه و بررسی خودرو

سیر تا پیاز تویوتا کمری؛ آشنایی جامع با انواع تویوتا کمری

تویوتا کمری

تویوتا کمری؛ پر فروش ترین خودروی دنیا در ۱۲ سال متوالی

تویوتا کمری و با نام انگلیسی Toyota Camry ، خودرویی است صاحب نام ، محبوب و محصول کشور ژاپن. کمپانی تویوتا این خودرو را در سال ۱۹۸۲ به خط تولید خود وارد کرد و از سال تا کنون مدل های متعددی از Camry را ساخته است. در این مقاله قصد داریم کمی بیشتر با تویوتا کمری آشنا شویم. برای جلوگیری از طولانی شدن مطلب و بهینه کردن این نوشتار، از پرداختن به مدل های ۲۰۰۴ و ما قبل صرفه نظر کرده و تصمیم داریم نگاهی داشته باشیم به مدل های ۲۰۰۷ الی ۲۰۱۸ ، در کشور ایران هم در بدو ماجرا شاهد حضور تویوتا Camry نسل ششم که با همین مدل ۲۰۰۷ آغاز می شود بوده ایم. با کاریرا همراه باشید.

تویوتا کمری Camry مدل ۲۰۰۷

 2007 XLE تویوتا کمری

تویوتا کمری ۲۰۰۷ ، نسل ششم این خودروی پر فروش را شکل می دهد. اتومبیلی که نسبت به نسل و مدل های قبلی کاملا تغییر کرده و در ابتدا در کارخانه شهر Georgetown ایالت کنتاکی آمریکا ، کارخانه استان آیچی (Aichi) کشور ژاپن ، استرالیا و هم چنین کشور چین تولید شد. طول مدل ۲۰۰۷ نسبت به قبل تغییری نکرده اما فاصله محوری آن افزایش یافته است.

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟ آشنایی با انواع هیبریدی ها

کمری هایی که در ژاپن ساخته می شوند دارای شماره شناسایی (VIN) یا شماره شاسی هستند که با حرف J آغاز می شود. از این رو می توانید چنین مساله ای را در تویوتای خود بررسی نمایید. مدل های ساخت آمریکا دارای شماره شناسایی (VIN) هستند که با رقم ۴ آغاز می شود. طبعا مدل ۲۰۰۷ ابتدا در سال ۲۰۰۶ معرفی شد و مکان رونمایی از آن جایی نبود جز نمایشگاه بین المللی آمریکای شمالی.

2007 SE تویوتا کمری

تویوتا Camry 2007 دارای موتور ۲٫۴ لیتری VVT-i از نوع ۴ سیلندر خطی است که قدرت ۱۵۸ اسب بخار را ایجاد می نماید. این نسخه با چهار تریم یا تیپ مختلف SE ، LE ، CE و XLE برای Toyota Camry 2007 عرضه می شود. اگر به پیشرانه با گنجایش و قدرت بیشتر علاقه دارید می توانید به سراغ موتور ۳٫۵ لیتری VVT-i از نوع V6 بروید که ۲۶۸ اسب قدرت دارد و در سه تریم LE ، SE و XLE ارائه می شود. این موتور شش سیلندر با آرایش خورجینی (وی شکل) به گیربکس ۶ سرعته دستی از نوع ترتیبی (متوالی) متصل است.

تویوتا کمری 2007
XLESELECEنوع آپشن
دارد-داردداردصندلی تاشو عقب
دارددارد--مولتی مدیا با نقشه و قابلیت تماس
دارددارد--صندلی چرمی با گرمکن
دارد---استارت کی لس

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، نسل ششم تویوتا Camry در استرالیا نیز ساخته می شود که تنها با موتور ۴ سیلندر خطی قابل ارائه است. استرالیایی ها بعد از ۱۸ سال حضور مداوم انواع تویوتا Camry در کشورشان، امسال (۲۰۰۶) برای اولین بار از موتور ۶ سیلندر خورجینی (V6) محروم هستند. اما به دلیل هم نیست، کمپانی تویوتا موتور V6 را برای خودروی جدید دیگری که به استرالیا می آید در نظر گرفته و آن تویوتا آریون است. تویوتا Aurion بعدها در اواخر همان سال یعنی ۲۰۰۶ به میان استرالیایی ها آمد.

تویوتا کمری Camry مدل ۲۰۱۰

2010 LE تویوتا کمری

اولین بار Toyota Camry 2010 در نمایشگاه اتومبیل آمریکا و در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. همچنان این سدان خوش فروش به یکه تازی خود در بازار آمریکا و سایر نقاط دنیا ادامه می دهد. برنامه ریزی شده که در مارس ۲۰۰۹ نسخه های بنزینی و هیبریدی کمری ۲۰۱۰ به بازار عرضه شود. جهشی در آپشن ها و ویژگی های تویوتا کمری مشاهده می شود و امسال با خودرویی ایمن تر و هیجان انگیز تر رو به رو هستیم. موتور نیز جدید است و اکنون موتور ۲٫۵ لیتری ۴ سیلندر قدرت ۱۶۹ اسب بخار را در دو تریم LE و XLE تولید می کند. رانندگی اسپورت و عملکرد بهتر خودرو هم نیز از قلم نیافتاده و تریم SE اکنون با همان موتور ۴ سیلندر قدرت بیشتری یعنی ۱۷۹ اسب بخار را ایجاد می کند. یعنی ۲۱ اسب بخار بیشتر نسبت به موتور ۱۵۸ اسبی تویوتا کمری ۲۰۰۷ . این موتور جدید در قلب Camry 2010 به گیربکس ۶ سرعته دستی و به عنوان یک آپشن به گیربکس ۶ سرعته اتومات متصل می شود.

2010 LE camry

مثل مدل ۲۰۰۷ ، نسخه قدرتمندتری هم وجود دارد و آن موتور ۳٫۵ لیتری V6 با قدرت ۲۶۸ اسب بخار است. یعنی به عبارتی همانی که در مدل ۲۰۰۷ مشاهده کردیم. خب تغییرات ظاهری کمری ۲۰۱۰ در ابتدا به جلوپنجره ، سپر جلو ، هواکش بزرگ زیر سپر و چراغ های جلو مربوط می شود. در عقب خودرو هم چراغ ها شکل جدیدی دارند. تریم XLE تویوتا کمری ۲۰۱۰ دارای رینگ های جدید ۱۶ اینجی ۱۰ پره است. اما تریم SE رینگ های اسپورت ۱۷ اینچی دارد. نسخه هیبریدی این خودرو دارای جلوپنجره متفاوت با نسخه بنزینی بوده و نشان Hybrid هم روی بدنه جایی بالای گلگیر جلو قابل مشاهده است. هواکش عریض تر زیر سپر و چراغ مه شکن متفاوت با نسخه بنزینی نیز از جمله تفاوت های این دو نسخه است. تویوتا Camry هیبرید ۲۰۱۰ مجهز به فناوری پیشرفته و نوین تویوتا بوده که ۷۰ درصد آلودگی کمتری نسبت به نسخه بنزینی منتشر می کند.

در داخل کمری تریم LE شاهد رادیو با آپشن پورت USB هستیم. بلوتوث ، رادیو آنتی و CD پلیر با قابلیت پخش MP3 از دیگر قابلیت های این سیستم صوتی است. پاور ویندوز یا شیشه های برقی اتوماتیک قبلا یک آپشن بود؛ اما اکنون در تمامی نسخه های بنزینی Camry 2010 بصورت پیش فرض وجود دارد. صندلی های رویایی جدید تویوتا به نام Fraichir که ترکیبی از پارچه و ابریشم است در نسخه هیبریدی یافت می شوند.

تویوتا کمری Camry مدل ۲۰۱۲

camry 2012 L

این شما و این نسل هفتم Toyota Camry . همچنان تویوتا کمری پر فروش ترین خودروی آمریکا است. سال های متوالی می آیند و می روند اما تویوتا کمری رتبه نخست فروش خود را از دست نمی دهد. تویوتا کمری اکنون بزرگ تر و جادارتر از همه وقت است. رانندگی لذت بخش تر و ایمن تر و صدای کمتر نیز از ویژگی های مدل ۲۰۱۲ است. آپشن های ایمنی فوق العاده ، مصرف سوخت بسیار کم ، سیستم مولتی مدیای پیشرفته و سایر ویژگی های تازه اضافه شده به مدل ۲۰۱۲ این خودرو را به بهترین تویوتا کمری که تا به حال وجود داشته تبدیل می کند. از سال های قدیم یعنی حدود ۸۳ و ۸۲ میلادی که Camry پا به عرصه وجود نهاد ، تا کنون (۲۰۱۲) بالغ بر ۱۵ میلیون دستگاه از این معجزه صنعت خودروسازی جهان به فروش رسیده است. حال جدیدترین Camry 2012 ادامه راهی است که تا کنون با غرور و افتخار طی شده است. در این سال رقابت شدید و تنگاتنگی در سگمنت سدان های سایز متوسط شکل گرفته و کمری مدل ۲۰۱۲ آمده که از عنوان و جایگاه قهرمانی سال های پیش خود دفاع کند.

LE 2012 تویوتا کمری

موتورهای جدیدی برای این خودرو در نظر گرفته شده تا با مصرف سوخت کمتر و عملکرد بهتر بتواند مزیت رقابتی خود را حفظ کند. موتورهای جدید ۲٫۵ لیتری ۴ سیلندر اکنون ۱۷۸ اسب بخار قدرت دارند. میانگین مصرف سوخت این پیشرانه ۸٫۴ لیتر اعلام شده است. موتور قدرتمندتر V6 که در تریم SE و XLE وجود دارد ۳٫۵ لیتری ، ۲۶۸ اسب بخار قدرت داشته و میانگین مصرف حدود ۱۰ لیتر را به خود اختصاص داده است. این حجم از مصرف سوخت به ازای ۱۰۰ کیلومتر در میان همه خودروهای سدان سایز متوسط با موتور ۶ سیلندر خورجینی به عنوان بهترین نتیجه شناخته می شود که در اختیار Toyota Camry 2012 است. تریم LE ، SE و XLE دارای گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک هستند که شیفتر دستی هم دارند. تریم L نیز ۶ سرعته اتومات است.

تویوتا کمری 2012
XLESELELویژگی
8 لیتر8 لیتر8 لیتر8 لیترمصرف سوخت
2.5 لیتری 178 اسب2.5 لیتری 178 اسب2.5 لیتری 178 اسب2.5 لیتری 178 اسبموتور 4 سیلندر خطی
3.5 لیتری 268 اسب3.5 لیتری 268 اسب--موتور V6
6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیکگیربکس
داردداردداردداردایربگ چندگانه
داردداردداردداردترمز ABS
در نسخه هیبرید-در نسخه هیبرید-ترمز EBS
دارددارد--چراغ مه شکن جلو
دارددارددارد-چراغ اتوماتیک جلو
در نسخه هیبرید-در نسخه هیبرید-چراغ درب ها
دارددارد--گرم کن آینه بغل
دارددارددارد-استارت کی لس
دارددارد--فرمان چرمی
در نسخه موتور V6---صندلی چرمی
-دارد--تعلیق اسپورت
دارد---صندلی برقی راننده

نسخه هیبرید تویوتا کمری ۲۰۱۲ هم پیشرفت خیره کننده ای دارد. اکنون به لطف سیستم انتقال نیروی Hybrid Synergy Drive تویوتا ، کمری هیبرید ۲۰۱۲ با موتور ۲٫۵ لیتری ۴ سیلندر میزان مصرف سوخت شگفت انگیز ۵٫۷ لیتر را به خود اختصاص داده است. یعنی ۳۰ درصد بهبود نسبت به سال های گذشته! وزن کمتر مدل ۲۰۱۲ هم در این نتیجه سهم داشته است. این موتور ۲۵۰۰ سی سی در کنار موتور الکتریکی کوچکی است که روی هم رفته قدرت ۲۰۰ اسب بخاری را تولید می کنند. این پیشرانه که جایگزین ۲۴۰۰ سی سی های قبلی است ، از نوع چرخه اتکینسون (Atkinson) می باشد و بدین شکل کاراتر است.

موتور بنزینی در کنار موتور الکتریکی تویوتا کمری ۲۰۱۲ هیبریدی به گونه ای است خاموش می شود و به اصطلاح فرمان را به دست موتور برقی می دهد. لذا سیستم تهویه مطبوع و فرمان در کمری ۲۰۱۲ از نوع برقی هستند. بدیهی است عملکردی که اکنون (۲۰۱۸) از موتورهای هیبریدی انتظار داریم را طبیعتا نمی توان از موتور هیبریدی سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۱ داشته باشیم. موتورهای الکتریکی کنونی با باطری های پیشرفته و پرظرفیتی که دارند به تنهایی مسافت قابل توجهی را می پیمایند. اما موتور برقی مدل ۲۰۱۲ تویوتا کمری با باطری های کم ظرفیت تر به تنهایی فقط حدود ۳ کیلومتر می تواند بپیماید.

2012 XLE تویوتا کمری

اما چه تریم هایی برای Toyota Camry 2012 درنظر گرفته شده؟ کمپانی امسال (۲۰۱۲) برای این خودرو شش مدل در چهار مختلف ارائه می کند. تریم پایه L و بعد LE ، تریم پریمیوم XLE و در نهایت اسپورت SE . تریم XLE و SE با موتور چهار سیلندر یا شش سیلندر خورجینی قابل ارائه است. نسخه هیبرید کمری ۲۰۱۲ را با تریم LE و XLE نیز می توانید در اختیار داشته باشید. تویوتا Camry 2012 برای امسال خودرویی را به صحنه آورده که زیباتر، ساده ، کمی عریض و با ارتفاع کمتر است. طراحی جدید Camry را برای این مدل به زبان آرشیتکتی تویوتا تشبیه کرده اند.

تویوتا کمری Camry مدل ۲۰۱۵

2015 LE تویوتا کمری

تصور کنید کمپانی هستید که ۱۲ سال است پر فروش ترین خودروی سال را دارید! چه کار می کنید؟ قطعا راهی پیدا می کنید که بهترش کنید و آن را ارتقا دهید! نه لزوما تغییرات بزرگ ، بلکه بهبود های کوچک نیز به معنای پیشرفت و حرکت رو به جلو هستند. یعنی همان اصل کایزن (Kaizen) در سیستم تولید تویوتا (TPS) . تویوتا برای مدل ۲۰۱۵ تغییراتی در شاسی Camry داده و اصطلاحا آن را از اول ساخته است. در ظاهر نیز تغییرات زیادی مشاهده می شود. در داخل خودرو با کیفیت ترین مواد بکار رفته و همه چیز لوکس به نظر می آید و واقعا هم کیفیت آن ملموس است. سیستم مولتی مدیای خودر نیز بهبود یافته. دو تریم جدید اضافه شده اند. تریم XSE و SE هیبرید. در واقع معرفی و ارائه تریم XSE در پاسخ به نیاز مشتریانی بود که خواهان تویوتا کمری لوکس با تمامی تجهیزات و آپشن ها هستند که اسپورت نیز باشد. چراکه تنها تریم SE اسپورت محسوب میشد و نه XLE . اکنون XSE برای این دست از مشتریان قابل عرضه است.

تویوتا کمری 2015
XSEXLESELEویژگی
8 لیتر8 لیتر8 لیتر8 لیترمصرف سوخت
2.5 لیتری 178 اسب2.5 لیتری 178 اسب2.5 لیتری 178 اسب2.5 لیتری 178 اسبموتور 4 سیلندر خطی
3.5 لیتری 268 اسب3.5 لیتری 268 اسب--موتور V6
6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیکگیربکس
داردداردداردداردایربگ چندگانه
داردداردداردداردترمز ABS
داردداردداردداردترمز EBS
-در نسخه هیبریدیدر نسخه هیبریدیدر نسخه هیبریدیترمز RBS
دارددارددارددارددیلایت
داردداردداردداردچراغ اتوماتیک جلو
تنظیم برقی و گرم کنتنظیم برقی و گرم کنتنظیم برقی و گرم کنتنظیم برقی و گرم کنآینه بغل
دارددر نسخه هیبریددر نسخه هیبریددر نسخه هیبریداستارت کی لس
دارددارددارد-فرمان چرمی
دارددارد--صندلی چرمی
دارددر نسخه هیبریددارد-تعلیق اسپورت
راننده و سرنشینراننده و سرنشینفقط رانندهفقط رانندهصندلی برقی

به تغییرات ظاهر اشاره کردیم. کمری ۲۰۱۵ واقعا زیبا و خطوط چشم نوازی دارد. از لحاظ ابعادی مقدار ناچیزی یعنی ۴۵ میلی متر در طول و ۱۰ میلی متر در عرض خودرو افزایش یافته است. رنگ های متنوع تری نیز برای خودرو درنظر گرفت شده ، چیزی در حدود ۱۰ رنگ پیش فرض. سال ۲۰۱۱ با ارائه تیپ SE ، کمپانی تویوتا توانست قشر جوان را جذب کند. اکنون نیز تیپ یا تریم SE در حدود ۴۵ درصد فروش کل تویوتا Camry را به خود اختصاص داده است. بر این اساس ، کمپانی با ارائه تریم XSE به عنوان یک تریم جدید قصد دارد به نیاز مشتریانی که به ظاهر اسپورت تر خودرو و البته سیستم تعلیق اسپورت علاقه دارند پاسخ دهد. روال موتور های ۴ سیلندر خطی ۱۷۸ اسبی  و موتور ۶ سیلندر خورجینی ۲۶۸ اسبی کماکان برای این مدل ادامه دارد. گیربکس نیز همان ۶ سرعته اتومات است که در مدل ۲۰۱۲ مشاهده کردیم.

تویوتا کمری Camry مدل ۲۰۱۸

Camry 2018 تویوتا کمری

اما جدیدترین مدل تویوتا کمری ! Camry 2018 ، پر فروش ترین خودروی ایالات متحده آمریکا در ۱۵ سال گذشته . خودرویی که ابتدا در تابستان ۲۰۱۷ یعنی تقریبا یک سال پیش به بازار ورود یافت. اکنون با نسل هشتم این محبوب ژاپنی طرف هستیم. این همه پیشرفت و همه محبوبیت نتیجه چیزی جز کیفیت ، ایمنی ، قیمت مناسب و البته تعالی سازمانی نمی تواند باشد. این خودرو برای اولین بار از نسل جدید معماری محصولات تویوتا یعنی پلت فرم Toyota New Global Architecture یا به اختصار TNGA استفاده می کند. در سایر اتومبیل های مدل جدید تویوتا نیز نظیر تویوتا C-HR ، تویوتا RAV4 و تویوتا کرولا شاهد حضور اسکلت بندی TNGA می باشیم. این پلت فرم استراتژی کاملا جدید کمپانی برای طراحی و مهندسی است. با این تکنولوژی همه ارزش ها و سنت های تویوتا که مبنی بر کیفیت و ایمنی بوده حفظ شده و در عین حال نسل جدید تجربه رانندگی لذت بخش ارائه می شود.

تویوتا کمری 2018
XSEXLESELELویژگی
7.3 لیتر7.3 لیتر7.3 لیتر7.3 لیتر6.9 لیترمصرف سوخت
2.5 لیتری 203 اسب2.5 لیتری 203 اسب2.5 لیتری 203 اسب2.5 لیتری 203 اسب2.5 لیتری 203 اسبموتور 4 سیلندر خطی
3.5 لیتری 301 اسب3.5 لیتری 301 اسب---موتور V6
8 سرعته اتوماتیک8 سرعته اتوماتیک8 سرعته اتوماتیک8 سرعته اتوماتیک8 سرعته اتوماتیکگیربکس
داردداردداردداردداردایربگ چندگانه
داردداردداردداردداردترمز ABS
داردداردداردداردداردترمز EBS
-در نسخه هیبریدیدر نسخه هیبریدیدر نسخه هیبریدی-ترمز RBS
دارددارددر نسخه هیبریدیدر نسخه هیبریدی-ترمز EPB
دارددارددارددارددارددیلایت
دارددارد---نورپردازی داخل اتاق
داردداردداردداردداردچراغ اتوماتیک جلو
تنظیم برقی ، گرم کن و راهنماتنظیم برقی ، گرم کن و راهنماتنظیم برقیتنظیم برقیتنظیم برقیآینه بغل
دارددارددر نسخه هیبریددر نسخه هیبرید-استارت کی لس
دارددارددارد--فرمان چرمی
دارددارد---صندلی چرمی
دارد-دارد--تعلیق اسپورت
راننده و سرنشین با گرمکنراننده و سرنشین با گرمکنفقط راننده ، گرمکن در هیبریدیفقط راننده ، گرمکن در هیبریدی-صندلی برقی
29000 دلار28450 دلار25200 دلار24000 دلار23495 دلارقیمت پایه

تویوتا کمری ۲۰۱۸ در پنج تیپ XLE . SE , LE , L و XSE عرضه می شود. استایل دو تیپ SE و XSE کمی اسپورت تر بوده و ظاهر آن ها اندکی متفاوت تر است. این دو رینگ های آلومینیومی ۱۹ اینجی مشکی رنگ دارند که البته در تریم SE یک آپشن است. یک اسپویلر یا باله عقب خیلی ملایم هم برای این دو تریم درنظر گرفته شده است. سپر و جلوپنجره این دو مدل هم کمی خشن تر نسبت به تیپ های دیگر است. خطوط سپر عقب و خطوط مشکی رنگ به کار رفته در چراغ های عقب از دیگر ویژگی های تریم SE و XSE می باشد. با پلت فرم جدیدی که برای Camry 2018 به کار رفته، شاهد موتورهای قدرتمندتری برای این مدل هستیم. آن موتورهای ۴ سیلندره ۲٫۵ لیتری ۱۷۸ اسبی اکنون ۲۰۳ اسب بخار قدرت دارند. موتور V6 قدرتمند ۳٫۵ لیتری ۲۶۸ اسبی سال های قبل هم اکنون در مدل ۲۰۱۸ معادل ۳۰۱ اسب بخار قدرت دارد.

یک دیدگاه

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا