خودروهای الکتریکی و برقی

خودروی برقی مرسدس بنز با الهام از فیلم آواتار ، مرسدس بنز ویژن آواتار

مرسدس بنز ویژن آواتار

کانسپت مرسدس بنز ویژن آواتار معرفی شد

پس از انتشار چند تیزر، کمپانی مرسدس بنز بالاخره از جدیدترین خودروی کانسپت خود با نام Vision AVTR در نمایشگاه CES پرده برداری کرد. این خودروی مفهومی همانگونه که از نامش قابل حدس است، با الهام از فیلم مشهور جیمز کامرون یعنی آواتار ساخته شده است. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که حروف AVTR ضمن شباهت با کلمه آواتار از عبارت Advanced Vehicle Transformation (به معنای تغییر شکل پیشرفته خودرو) برگرفته شده اند.

مرسدس بنز ویژن آواتار

 

شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد

مثل تم اصلی فیلم آواتار، مرسدس بنز ویژن آواتار برداشت خود از همکاری کامل انسان، ماشین و طبیعت در آینده را به نمایش گذاشته است. اگر این فیلم را دیده باشید، حتما می دانید که ناوی ها چه ارتباطی با پرنده های موسوم به بانشی (Banshee) داشتند.

مرسدس بنز ویژن آواتار

مرسدس بنز ویژن آواتار همانند یک “موجود زنده” عمل کرده و به کاربران خود متصل می شود. به گفته اشتوتگارتی ها این مفهومی به سرنشینان خود اجازه می دهد دنیای اطراف خود را حس کنند.

کابین مرسدس بنز ویژن آواتار هیچ شباهتی به خودروهای کنونی ندارد، چرا که همه چیز به شکلی متفاوت طراحی شده و نورپردازی خاص فضایی پیشرفته را پدید آورده است. در این خودرو خبری از کنسول، داشبورد و دکمه های کنترلی رایج نیست، در عوض یک کنترل کننده نورانی بین صندلی راننده و سرنشین کناری وجود دارد که با گذاشتن دست روی آن، برخی از شاخص های بیومتریک از جمله نبض اندازه گیری می شوند.

مرسدس بنز ویژن آواتار

نمایشگر مرکزی بسیار بزرگ دیگر ویژگی بارز کابین کانسپت ویژن AVTR به شمار می رود. به گفته مرسدس بنز این نمایشگر دروازه ای به سرزمین های دور بوده و می تواند سرنشینان را بطور مجازی به پاندورا یا هر جای دیگر روی کره زمین ببرد.

اشتوتگارتی ها ادعا می کنند مواد به کار برده شده در صندلی ها، داشبورد و کف اتاق از مواد بازیافتی بوده و جنسی از چرم مصنوعی و چوب های کشت شده از ریشه درختان آمازون دارند. اگر با دقت به تصاویر کابین نگاه کنید، اثری از فرمان پیدا نخواهید کرد، چرا که این خودرو به فناوری خودران مجهز شده است.

در نمای ظاهری، ویژن AVTR شبیه خودروهای اسپرت چهار درب دیده شده و پرنده های حاضر در فیلم آواتار را در ذهن تداعی می کند. در قسمت پشت این خودروی کانسپت ۳۳ فلپ چند منظوره وجود دارد؛ این فلپ ها هنگام حرکت در جاده به طور هماهنگ تغییر حالت می دهند تا ایرودینامیک مرسدس بنز ویژن AVTR بهبود پیدا کند. جدیدترین مفهومی مرسدس بنز در نمای بیرونی نیز نورپردازی شده و از چرخ هایی که از خود نور ساطع می کنند، سود می برد.

نیروبخش مرسدس بنز ویژن AVTR یک پیشرانه تمام الکتریکی است. این پیشرانه از چهار موتور برقی (هر چرخ یک موتور) تشکیل یافته و در مجموع می تواند ۷۴۰ اسب بخار قدرت تولید کند. درباره فاکتورهایی مثل شتاب و نهایت حرفی به میان نیامده است.

انرژی مورد نیاز پیشرانه توسط پک باتری ۱۱۰ کیلووات ساعتی تامین می شود. نکته جالب توجه اینکه سلول های باتری ویژن AVTR از فعل و انفعالات شیمیایی مبتنی بر گرافین استفاده می کنند، به همین جهت باتری این خودرو از فلزات کمیاب کره زمین بی نیاز بوده و صد در صد قابل بازیافت است.

با تکیه بر این باتری حجیم ویژن AVTR توانایی پیمایش ۷۰۰ کیلومتر مسافت را دارد که یک رقم بسیار خوب محسوب می شود. این را هم اضافه کنیم به لطف فناوری شارژ سریع، پر شدن کامل باتری نیازمند تنها ۱۵ دقیقه زمان است.

منبع: motor1

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا