خودروهای الکتریکی و برقی

گفتگو با یزدان مینویی؛ مدیر ایرانی بخش خدمات تسلا

تسلا

یزدان مینویی مهاجری که ظرف مدت کوتاهی توانسته جایگاه خود را در ساختار مدیریتی شرکت تسلا پیدا کند

یزدان مینویی، مدیر جوان ایرانی است که این روزها یکی از مراکز خدمات رسانی تسلا را متحول کرده است، او برخلاف بسیاری از ایرانیان موفق دیگر در جهان، از نسل دوم و سوم مهاجران نیست، بلکه طی سال های اخیر به آمریکا مهاجرت کرده و ظرف مدت کوتاهی توانسته جایگاه خود را در ساختار مدیریتی شرکت تسلا پیدا کند.

شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد

به نقل از دیجیاتو، مهندس یزدان مینویی تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی نساجی پشت سر گذاشته اما به دلیل علاقه همیشگی به صنعت خودرو وارد بخش خدمات پس از فروش شرکت آریا دیزل شده و سرپرستی خدمات رسانی به کامیون های رنو در ایران را بر عهده گرفته است. او سپس در رشته مدیریت کارشناسی ارشد گرفته و رهسپار آمریکا شده است.

نرم‌افزار تسلا

یزدان مینویی فعالیت خود در بخش پشتیبانی فروش را از یکی از نمایندگی های ولوو آغاز کرده است و به سرعت راهی مرکز خدمات پس از فروش پورشه شده است. وی پس از کسب تجربه در چنین مشاغلی فعالیت خود را با تسلا آغاز کرده است. جالب تر آنکه مهندس یزدانی هزینه نگهداری از خودروهای پورشه را بسیار بالا و آینده را از آن خودروهای برقی می داند که هزینه نگهداری بسیار اندکی دارند، اما با این وجود در پارکینگ خانه او اثری از تسلا دیده نمی شود و برحسب علاقه شخصی یک ب ام و ۳۳۰ هیبرید و یک ب ام و i3 برقی را خریداری کرده است.

یزدان مینویی اخیرا موفق شده تا با تغییر و تحولات مدیریتی، میزان رضایت مشتریان از خدمات رسانی تسلا را به شکل چشمگیری افزایش دهد و از این جهت مورد توجه مدیران ارشد خود قرار گرفته است. از این رو تصمیم گرفتیم تا در قالب گفتگویی به تجربیات این مدیر جوان ایرانی بپردازیم.

تسلا مدل 3

با توجه به رکورد شکنی های اخیر تسلا در زمینه فروش، آینده این شرکت را در رقابت با کمپانی‌های بزرگ چطور می بینید؟ آیا امیدی هست که مشکلات کیفی تسلا مدل ۳ رفع شوند و تسلا شانسی برای رقابت با بزرگان خودروسازی داشته باشد؟

کیفیت تسلا پیشرفت چشم گیری داشته و مدل ۳ مدتی است که ایردات کیفی اولیه را ندارد. در کل مردم تسلا را برای تکنولوژی و فناوری جدیدش میخرند و فعلا سایر شرکت ها از نظر تکنولوژی عقب تر از تسلا هستند.

آیا هزینه های نگهداری تسلا طی سال های اخیر روند کاهشی داشته است؟ مثلا مدل های قدیمی تسلا اس نسبت به مدل های جدید، تفاوت فنی و کیفی دارند؟

مزیت اصلی ماشین الکتریکی نداشتن هزینه نگهداری هست، چه تسلا و چه دیگر برندهایی که خودرو برقی تولید می کنند. در مورد مدل ۳ فقط نیاز هست که فیلتر هوای سیستم تهویه مطبوع رو هر ۲ سال یکبار عوض کنید و روغن ترمز هم هر چند سال یکبار چک بشود.

ترمز شما تا بیش از ۹۰ هزار مایل (بیش از ۱۴۰ هزار کیلومتر) و حتی بیشتر کارایی دارد و اگر هم نیاز به تعویض باشه فقط لنت جلو باید عوض شود. بنابراین هزینه و دردسر نگهداری ماشین های برقی در مقایسه با ماشین های بنزینی عملا هیچ است.

با توجه به تجربه شما، آیا افقی برای کاهش بیشتر هزینه نگهداری خودروهای برقی وجود دارد؟

به شما قول میدهم که ۲۰ سال دیگر وقتی به گذشته نگاه کنیم، از عقب ماندگی شدید تکنولوژی موتورهای احتراق داخلی تعجب خواهیم کرد. ماشین های برقی واقعا نزدیک به ایده آل هستند و تنها مشکل عمر نسبتا کم و هزینه بالای باتری وجود دارد که باید رفع شود.

با این حساب تعداد افراد شاغل در نمایندگی تسلا باید خیلی کمتر از یک نمایندگی مشابه از خودروساز های سنتی باشد؟

شاید به نسبت تعداد ماشین هایی که فروخته شده تعداد افراد کمتری در بخش خدماتی تسلا شاغل باشند، اما به دلیل اینکه نمایندگی های تسلا برخلاف خودروسازان دیگر، متعلق به خود شرکت تسلا هستند و تعداد نمایندگی ها نسبتا اندک است، هر نمایندگی برای سرویس دهی به تعداد زیادی ماشین طراحی شده و به همین دلیل هم بزرگ و نسبتا شلوغ هست و احساس خلوت بودن به سبکی که تصور می کنید وجود ندارد.

به نظر شما بزرگترین تفاوت های سیستم مدیریت تسلا با سیستم رایج مدیریتی در ایران چه مواردی است؟

شاید بزرگترین اختلاف، مدیریت پویا و تغییر هر روزه باشد، تمامی سیستم های کامپیوتری، تمامی نرم افزارهای داخلی و… هر هفته ارتقا پیدا میکنند و تمامی کارمندان به شکل مداوم در معرض تغییر و تحول و آموزش هستند، اتفاقی که به ندرت در ایران دیده می شود.

چه عاملی باعث شده که تسلا برخلاف سایر خودروسازهایی که به شکل استارتاپی روی خودروهای برقی کار می کنند، تا این حد موفق عمل کند؟

به نظر من، ارائه بالاترین تکنولوژی و بروز ترین آپدیت ها، پیمایش باتری های که بالاتر از تمام خودروهای برقی توسط دیگر خودروسازان است، شکستن رکوردهای شتاب گیری صفر تا صد و البته قیمت مناسب به خصوص تسلا مدل ۳٫

برگردیم به سابقه کاری شما در ایران، اگر اشتباه نکنم در زمان فعالیت شما در آریا دیزل، یک سیستم پشتیبانی از کامیون های در حال تردد بر مبنای هواپیماهای سبک ابداع شده بود، در مورد این روش توضیح بدید و اینکه تا چه حدی اجرایی شد؟

در آریا دیزل با خودروهای تجاری سر و کار داشتیم که در جاده ها مورد استفاده قرار می گیرند و خدمات رسانی به ماشین های تجاری با چالش های مختص به خودش همراه است، برای راحت کردن خیال مشتریان ما با استفاده از سیستم هواپیماهای سبک در فرودگاه آزادی قزوین، یک سیستم ارسال فوق سریع قطعات یدکی به مسیرهای دور از دسترس را ابداع کرده بودیم.

تا زمانیکه بنده و اقای کاشانی در آریا دیزل فعالیت داشتیم، چندین کمک رسانی خیلی سریع انجام دادیم و باعث سورپرایز شدن مشتری ها شدیم. البته این سیستم اهداف بازاریابی و تبلیغاتی هم برای شرکت داشت.

شما چه شیوه ای در سیستم خدماتی تسلا ابداع کردید که موفق به جلب رضایت صد درصدی مالکین شدید؟

روش خدمات دهی تسلا تا حدی خاص هست که مزیت ها و معایب مخصوص به خود را دارد، اما من سیستم کاری در نمایندگی محل کارم را تغییر دادم و به نوعی اصلاح کردم که کارمندان در راستای کسب درآمد بیشتر، با دقت و سرعت بیشتری به رفع مشکل مشتریان می پردازند. نتیجه این تغییر هم افزایش قابل توجه بازدهی کارمندان بود که به افزایش رضایت مشتریان و رسیدن به عدد ۱۰۰ از ۱۰۰ در رضایت مندی مشتریان منجر شد.

حتما برای بسیاری از مخاطبان سوال هست که روند استخدام در شرکت استارتاپی بزرگی مثل تسلا به چه صورت است؟

استخدام در تسلا بسیار سخت است. چندین مرحله مصاحبه و بررسی تجارب کاری گذشته و در نهایت شما وارد سیستم اصلی کمپانی تسلا می شوید. اما سایر خودروسازان به این شکل عمل نمی کنند و سیستم خدمات دهی و نمایندگی های فروش معمولا به شرکت های مستقلی سپرده می شوند که روند استخدامی ساده تری دارند. من هم بعد از ورود به آمریکا برای مدتی در نمایندگی های خدماتی ولوو و پورشه فعالیت می کردم و بعد از کسب تجربه در این شرکت ها، با رزومه قوی تری برای استخدام در تسلا اقدام کردم.

معمولا بیشترین آمار خرابی و نارضایتی مشتریان تسلا در چه موردی است؟ به نظر می رسد که در بعضی موارد و بعضی از کشورها مشکل کمبود قطعات وجود دارد؟

مشکل قطعات یکی از اصلی ترین مشکلات تسلا در چند سال اخیر بود، حدود یکسال هست که حداقل در آمریکا دیگر مشکلی برای تامین قطعه ندارند. بعضی موارد هم تصادف های خواسته و ناخواسته ای که حتی ممکن است، ماشین در حالت پارک، مورد اصابت سایر ماشین ها قرار بگیرد و بخاطر مجموعه اتوپایلوت، هزینه تعمیرات بیشتر از ماشین های معمولی تمام می شود.

به طور کلی به نظر شما عمر مفید یک خودرو برقی چند سال است؟ اگر بخواهیم این رقم را با یک خودرو درون سوز متداول….مثلا یک نیسان ماکسیما یا تویوتا کمری مقایسه کنیم؟ یا حتی مدل های بنز و بی ام و، به چه عددی میرسیم؟

عمر ماشین های برقی، اگر فقط باتری دوام بیاورد، میتواند نامحدود باشد. ولی اگر عمر باتری های لیتیوم یون را مد نظر داشته باشیم، بعید میدانم بعد از ۱۴-۱۵ سال باتری ها بازدهی اولیه را داشته باشند و ظرفیت ذخیره سازی باتری ها احتمالا تا نصف کاهش پیدا می کند. البته الان مدل ۲۰۱۲ تسلا مدل S همچنان با بازدهی بیش از ۹۰ درصد باتری در حال استفاده هست.

نکته خاصی در مورد فرهنگ سازمانی تسلا، یا شخص ایلان ماسک وجود دارد؟ تجربه کار تو یه شرکت خودروسازی مدرن به شکل کلی چه تفاوتی با شرکت های سنتی داره؟

ایلان ماسک سخت ترین مدیری است که می توانید تصور کنید، این شخص در شبانه روز ۳-۴ ساعت بیشتر نمی خوابد و انتظار دارد باقی افراد هم مثل خودش عمل کنند، تمامی مدیران رده بالا تقریبا با چنین شرایطی مواجه اند.

از مثال های سخت گیری و رفتارهای خاص، یک مورد به تازگی اتفاق افتاده که ایلان ماسک بعد از یکی از جلسات اخیر SPACE X، تقریبا تمام حاضرین در جلسه را اخراج کرده است. به همین علت هم مدیرانی که مستقیما با او کار می کنند، همیشه در معرض تنش و استرس هستند. به هرحال موفقیت تصادفی نیست و ایلان ماسک همزمان در حال انجام دادن چند پروژه فوق سنگین است.

با توجه به اطلاعات فنی ای که از تسلا دارید و تجربه رانندگی با این خودرو، به نظر شما اگر امکان واردات تسلا به ایران وجود داشته باشد، اتوپایلوت تسلا در ایران کارایی خواهد داشت؟

Autopilot تسلا بر اساس ۱۲ تا سنسور، ۶ دوربین و اطلاعات آنلاین جاده ای کار میکند، اما حتی در امریکا نیز برای جاده هایی که در حال تعمیرات هستند، این سیستم دچار خطا می شود و از راننده می خواهد که فرمان رو بدست بگیرد.

بنابراین در جاده های ایران هم اگر خط کشی استاندارد یا دسترسی به اطلاعات آنلاین وجود نداشته باشد، اتوپایلوت کارایی ندارد و برعکس با جاده های مناسب کارایی خواهد داشت. در ضمن استفاده از اتوپایلوت در محیط شهری توصیه نمی شود و با توجه به شرایط رانندگی در ایران بعید است که بتوان از اتوپایلوت در مسیرهای درون شهری استفاده کرد.

به نظر شما از نظر سخت افزاری توسعه یک ماشین برقی چقدر سخت تر یا آسان تر از ماشین های بنزینی است؟ فکر می کنید ایران خودرو یا سایپا توان مهندسی ساخت چنین ماشین هایی را دارند؟

از نظر سخت افزاری ماشین های برقی ساده تر از چیزی هستند که فکرش را می کنید، عملا باتری ماشین که البته تکنولوژی بالایی داره به چند موتور برقی مرتبط با محور های عقب و جلو، متصل شده است.

نکته مهم به دست آوردن حداکثر راندمان از باتری ها و قیمت تمام شده رقابتی است اما اینکه فکر کنید با تکنولوژی خیلی عجیبی روبرو هستیم، اینطور نیست. می بینید که چینی ها هم به سرعت در حال توسعه ماشین های برقی هستند. بنابراین برای ایران خودرو یا سایپا هم چنین چیزی دور از دسترس نیست، البته اگر اراده ای برای اینکار داشته باشند.

چرا علیرغم فعالیت در تسلا، خودرو شخصی خود را از محصولات ب ام و انتخاب کرده اید؟

خب ما در تسلا طبیعتا به تمام محصولات دسترسی داریم و استفاده از ماشین های شرکت برای زندگی شخصی چندان جالب نیست، بنابراین ترجیح دادم برای تنوع یک خودرو رقیب را خریداری نمایم. البته طبق تجربه ای که در نمایندگی پورشه دارم، هزینه سرویس های دوره ای پورشه بسیار بالاست، بنابراین ب ام و را ترجیح دادم.

منبع: digiato

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا