تست، مقایسه و بررسی خودرو

مقایسه‌ی هوندا odyssey و تویوتا Sienna

هوندا odyssey و تویوتا Sienna

نقاط ضعف و قوت هوندا odyssey و تویوتا Sienna را در این مطلب بخوانید

اهمیتی ندارد که چقدر شاسی‌بلندها و مدل‌های کراس‌اوور محبوبیت یافته‌اند. در این میان مینی ون‌ها نیز کاربرد خود را داشته و هنوز هم به عنوان یک خودروی خانوادگی جادار شناخته می‌شوند. مدل ۲۰۲۰ هوندا اودیسه و تویوتا Sienna جزو معروف‌ترین مینی ون‌های بازار امروز جهانی می‎باشند و هر دو آنها امکانات زیادی را متناسب با استفاده‌ی خانواده‌ها ارائه می‌کنند. اما کدام یک بهتر است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا با تمام قابلیت‌های این دو خودرو آشنا شوید.

شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد

کدام یک ایمن‌تر است؟

مدل ۲۰۲۰ هوندا اودیسه و تویوتا Sienna در تست تصادف برگزار شده توسط NHTSA توانسته‌اند ۵ ستاره‌ی کامل را دریافت نمایند، اما با این وجود هنگامی که به صورت مجزا نتایج تست هر کدام از آنها را بررسی کنید به این نتیجه می‌رسید که هوندا کمی بهتر عمل نموده است.

مدل اودیسه در تست تصادف از پهلو و جلو ۵ ستاره‌ی کامل را دریافت کرده، همچنین این خودرو در ارزیابی واژگونی ۴ ستاره را کسب کرده است. تویوتا Sienna نیز در تست تصادف از جلو ۴ ستاره، در تست تصادف از پهلو ۵ ستاره و در تست واژگونی ۴ ستاره را دریافت نموده است.

بر خلاف مدل Sienna، هوندا اودیسه توسط یک کمپانی بیمه به عنوان خودروای با سطح ایمنی بالا معرفی شده است. همچنین هوندا در تمامی تست تصادف‌های برگزار شده ارزیابی “خوب” را دریافت کرده، در عوض تویوتا در بیشتر تست‌های برگزار شده ارزیابی “خوب” و در تست تصادف برخورد از زاویه‌ی کناری قسمت چپی جلو خودرو ارزیابی “قابل قبول” را کسب کرده است. همچنین Sienna در تستی که تصادف با زاویه‌ی راست جلو خودرو را بررسی می‌نمود ارزیابی “لب مرزی” را گرفته. چراغ‌های جلو هر دو خودرو نیز بصورت “قابل قبول” ارزیابی شده است.

در زمینه‌ی قابلیت‌های ایمنی قرار گرفته بر روی این دو مدل، تویوتا دست بالا را دارد. در تمامی تریم‌های Sienna، این خودرو به سیستم ترمز اضطراری و تشخیص عابران پیاده، هشدار حرکت میان خطوط، سیستم کمکی فرمان‌دهی، کروز کنترل تطبیق پذیر و نور بالای اتوماتیک مجهز شده است. هر چند که مدل پایه‌ی اودیسه بصورت استاندارد به پکیج ایمنی هوندا مجهز نشده است. برای دسترسی به این قابلیت باید تریم EX هوندا را خریداری کنید که شامل سیستم‌های ترمز اضطراری، کروز کنترل تطبیق پذیر و حرکت میان خطوط مسیر می‌شود.

کدام یک بهترین عملکرد و بازدهی را دارد؟

قطعا کسانی که یک مینی ون را در نظر می‌گیرند به دنبال عملکردی خارق‌العاده از این خودرو نیستند، اما با این وجود عملکرد خودروها به عنوان یک فاکتور مهم در خرید محسوب می‌شود. بر خلاف مدل اودیسه، تویوتا Sienna به سیستم تمام چرخ متحرک مجهز شده است. بنابراین اگر به دنبال کشش و فرمان دهی بهتر در شرایط نامساعد آب و هوایی هستید بهتر است این مدل را انتخاب نمایید.

از طرفی دیگر هوندا اودیسه تجربه‌ی رانندگی نرم و هندلینگ مناسبی را در اختیارتان قرار می‌دهد و گیربکس ۱۰ سرعته‌ی اتوماتیک آن عملکرد دقیقی دارد. تجربه‌ی رانندگی با مدل Sienna نیز خوب ارزیابی شده است با این تفاوت که دقت فرمان‌دهی خودرو در سرعت‌های پایین کمتر است. نسخه‌ی SE این خودرو دارای سیستم تعلیق سخت‌تر است، از این رو تجربه‌ی رانندگی با آن بهتر می‌باشد.

هوندا اودیسه به موتور۳٫۵ لیتری ۶ سیلندر مجهز شده است که قابلیت تولید ۲۸۰ اسب بخار نیرو و ۳۵۵ نیوتن‌متر گشتاور را دارد. با این موتور، صفر تا صد هوندا ۶٫۶ ثانیه ارزیابی شده که نسبت به ۷٫۱ ثانیه‌ی تویوتا Sienna بهتر است. اگرچه که توان خروجی موتور ۳٫۵ لیتری ۶ سیلندر Sienna با ۲۹۶ اسب بخار نیرو و ۳۵۶ نیوتن‌متر گشتاور بیشتر از هوندا اودیسه است.

کدام یک فضای بیشتری دارند؟

هر دو مدل فضای بسیاری را در دریف دوم و سوم خود در اختیار سرنشینان قرار می‌دهند. اما اودیسه با ۱ متر فضای پا در ردیف دوم و ۹۷ سانتی‌متر فضای پا در ردیف سوم نسبت به ۹۳ و ۹۲ سانتی‌متر Sienna در ردیف دوم و سوم، بهتر عمل کرده است. همچنین هر دو خودرو نسخه‌هایی با ۷ یا ۸ صندلی را ارائه می‌نمایند.

صندلی‌های Sienna به منظور تسهیل ورود و خروج سرنشینان به سمت جلو و عقب حرکت می‌کنند، اما صندلی‌های هوندا اودیسه‌ علاوه بر اینکه به جلو و عقب حرکت می‌کنند، در ردیف دوم با حذف صندلی وسطی به صورت خطی حرکت کرده و دوتایی نیز در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. صندلی میانی ردیف دوم تویوتا Sienna هشت سرنشین نیز متحرک است و می‌توان به گونه‌ای آن را حرکت داد که تنها دو صندلی در ردیف دوم این خودرو قرار گیرد.

کدام یک فضای صندوق بیشتری دارند؟

فضای بار کلی در پشت صندلی‌های ردیف اول هوندا اودیسه برابر با ۴۴۷۴ لیتر است که در مقایسه با ۴۲۴۷ لیتر Sienna بیشتر است، این در حالی است که اودیسه با برقراری ردیف دوم صندلی‌ها فضای بار بیشتری دارد اما فضای صندوق تویوتا Sienna در حالی که هر سه ردیف از صندلی‌ها باز باشند بیشتر است.

طراحی داخلی خودروها

در بررسی‌های صورت گرفته، میزان راحتی ردیف دوم نسخه‌های گران قیمت هر دو مدل اودیسه و Sienna عالی ارزیابی شده است. در قسمت داشبورد، هوندا اودیسه مدرن‌تر از رقیب خود می‌باشد. برای تمامی تریم‌های این خودرو نمایشگر لمسی ۸ اینچی در نظر گرفته شده، این در حالی است که تویوتا Sienna حتی در تریم‌های گران قیمت خود نیز دارای نمایشگر ۷ اینچی است. هر دو خودرو به شیفتر پشت فرمان مجهزاند، همچنین مدل اودیسه دارای استارت دکمه‌ای است. در نسخه‌های گران قیمت هر دو خودرو نیز مواد با کیفیت بکار رفته است.

کدام یک تکنولوژی‌های بهتری دارند؟

هوندا اودیسه تکنولوژی‌هایی دارد که تویوتا Sienna به آنها مجهز نشده است. اولین قابلیت CabinWatch است که به شما این امکان را می‌دهد که کودکان خود را در ردیف عقبی صندلی‌ها از طریق صفحه‌ی لمسی داشبورد تحت نظر داشته باشید. قابلیتCabinTalk نیز این امکان را فراهم می‌کند تا با کودکان ردیف پشتی از طریق اسپیکرها یا هدفون متصل شده صبحت کنید. همچنین در قسمت صندوق اودیسه یک جاروبرقی جمع و جور به منظور پاک سازی‌های جزئی قرار گرفته است. قابلیت‌های ذکر شده در تریم‌های Touring و Elite این خودرو قرار گرفته‌اند.

اگرچه که Sienna آپشن‌های ذکر شده را ندارد اما امکانی در آن وجود دارد که برای افرادی که در سوار و پیاده شدن از خودرو به کمک نیاز دارند بسیار کاربردی است، بوسیله‌ی این قابلیت صندلی ردیف دوم خودرو کاملا از کابین آن خارج شده و امکان سوار پیاده شدن از ویلچر را فراهم می‌کند.  هر دو مینی‌ون در تریم‌های سطح بالا سیستم سرگرمی را برای سرنشینان ردیف عقبی خود در نظر گرفته‌اند.

کدام یک مصرف سوخت بهتری دارد؟

مصرف سوخت اودیسه به ترتیب در شهر، بزرگراه و بصورت ترکیبی برابر ۱۲٫۳، ۸٫۴، ۱۰٫۷ لیتر می‌باشد. مصرف سوخت sienna نیز در شهر، بزرگراه و بصورت ترکیبی برابر ۱۲٫۳، ۹، ۱۱٫۲ لیتر است. همچنین مصرف سوخت Sienna هنگامی که در حالت تمام چرخ متحرک قرار دارد برابر ۱۳، ۹٫۸، ۱۱٫۷ لیتر تخمین زده شده است.

کدام یک قابل اعتمادتر است؟

یکی از معیارهای سنجش میزان اتکا و اعتماد به یک خودرو تحقیق IQS است که در آن ۱۰۰ نمونه از خودروها طی ۹۰ روز اولیه استفاده بررسی شده و مشکلات آنها ثبت خواهد شد. در نتایج بدست آمده از این دو خودرو تویتا Sienna رتبه‌ی بهتری را نسبت به اودیسه کسب نموده است.

کدام یک گارانتی بهتری دارد؟

هر دو مدل گارانتی ۳ ساله یا ۵۸,۰۰۰ کیلومتر و گارانتی ۵ ساله یا ۹۶,۰۰۰ کیلومتر را برای پیشرانه‌ی خود ارائه می‌کنند.

کدام یک ارزان‌تر است؟

قیمت پایه‌ی هوندا اودیسه از ۳۱,۷۸۵ دلار آغاز می‌گردد و در تریم EX به ۳۵,۷۸۵ دلار و در تریم Elite به ۴۸,۴۱۵ دلار می‌رسد. قیمت پایه‌ی تویوتا Sienna هم از ۳۲,۶۸۵ دلار شروع شده و در تریم‌های گران‌تر به ۳۵,۵۰۵ دلار و در تریم Limited Premium به ۴۹,۱۰۰ دلار می‌رسد.

کدام یک گزینه‌ی بهتری است؟

اگر به دنبال یک مینی‌ون با قابلیت تمام چرخ متحرک هستید حتما Sienna انتخاب شما خواهد بود، همچنین این خودرو آپشن‎های ایمنی متنوعی را ارائه می‌کند. از طرفی دیگر هوندا اودیسه در بیشتر دسته‌بندی‌ها از جمله: تست تصادف، عملکرد و کارآیی، فضای پای ردیف دوم و سوم، هندلینگ، مصرف سوخت و طراحی داخلی عملکردی بهتر از Sienna دارد.

منبع: motortrend

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا