معرفی خودرو

بررسی دانگ فنگ ix5 کراس اوور جدید بازار ایران

دانگ فنگ ix5

در ماه های اخیر زمزمه هایی از حضور محصولاتی جدید از کمپانی چینی «دانگ فنگ» در بازار ایران شنیده می شود. در این مقاله به بررسی دانگ فنگ ix5 که قرار است توسط یکی از خودروسازان بخش خصوصی عرضه شود، می پردازیم.

آن طور که مشخص است، گروه دانگ فنگ ۵ خودروساز ایرانی را برای تولید محصولاتش انتخاب کرده و فرایند مذاکره ها را پیش می برد. در این بین، همکاری دانگ فنگ با دو خودروساز داخلی قطعی شده و به مرحله عقد قرارداد و ارسال نمونه های اولیه رسیده است. دانگ فنگ ix5 خودرویی است که نمونه اولیه آن در اردیبهشت ماه در ایران دیده شد و این موضوع حضور این مدل در ایران را قطعی تر کرد.

در سال ۲۰۱۸ کمپانی دانگ فنگ از مدل “Fengguang ix5” پرده برداشت؛ کراس اووری که برای بازار هدف، چین را نشانه رفته بود و به نظر می آمد نقطه عطفی در طراحی های آن زمان دانگ فنگ رقم خواهد زد. در زمان رونمایی از این خودرو بسیاری از خودروسازان چینی تصمیم به تولید کراس اوورهای کوپه گرفته بودند، چرا که اقبال خوب خودروهای باکیفیت آلمانی را در این کلاس دیده بودند و می خواستند سهمی از رده های پایین تر این سگمنت داشته باشند. دانگ فنگ هم برای جا نماندن از قافله در آن زمان مدل ix5 را رونمایی کرد که به عنوان پرچم دار این برند در شاخه محصولات Fengguang شناخته می شد.

در نمای جلوی این خودرو جلوپنجره بزرگ با رنگ زمینه مشکی را می بینیم که خطوط افقی کرومی را دارد و نشان دانگ فنگ در وسط آن قرار دارد. البته در مدل ۲۰۱۹ این خودرو جلوپنجره طراحی جدیدی دارد و متفاوت شده است. چراغ های جلو کشیده طراحی شده اند و تا کنار خودرو امتداد پیدا می کنند.

چراغ های روز به صورت خطی طراحی شده و در بالای کاسه چراغ خودرو قرار گرفته است. رنگ مشکی قطعه پایین سپر با رنگ زمینه جلوپنجره تلفیق جالبی را رقم زده و در کل چهره خودرو را اسپرت تر کرده است. خطوط طراحی در قسمت جلو پیچیده و متعدد نیست، اما در عین حال می توان گفت که با وجود سادگی، طراحی ix5 جذاب است و نمره قبولی را می گیرد.

دانگ فنگ ix5

در نمای کناری خودرو امتداد قطعه مشکی رنگ پلاستیکی را در قسمت زیرین می بینیم که دور تا دور خودرو را گرفته است. برآمدگی در قسمت بالای گلگیرهای عقب و جلو باعث شده دانگ فنگ ix5 عضلانی تر شود. سادگی خطوط در قسمت جلو به کنار خودرو هم می رسد و به جز تقعری که در قسمت پایین درها می بینیم نکته خاص دیگری در بدنه نیست. البته که مهم ترین ویژگی طراحی این خودرو سقف شیبدار آن است که ظاهر کوپه ای را به آن داده و طراحی آن را از دیگر چینی های بازار ایران متمایز می کند. طراحی کلی سقف و بدنه این خودرو را می توان به خودروهای متفاوتی نسبت داد، اما به طور دقیق نمی توان گفت دانگ فنگ الگوهای یک خودرو را در طراحی ix5 پیاده کرده است. با الهام زیاد در طراحی مواجه هستیم و مثل دیگر چینی ها قطعاً دانگ فنگ هم بسیاری از الگوهای اروپایی را پیش از طراحی این خودرو بررسی کرده است.

دانگ فنگ ix5

طراحی این خودرو در عقب مدرن تر و پیچیده تر می شود. خطوط طراحی پیچیده تر شده و قطعات یکپارچه تر در کنار هم قرار گرفته اند. چراغ های عقب به سبک جدید چینی ها به هم متصل شده و شیب سقف تا شیشه عقب خودرو ادامه پیدا می کند. خروجی های اگزوز دوگانه در گوشه های سپر دیده می شود و قطعه ای نقره ای رنگ در قسمت پایین به همراه بال در قسمت بالا، ظاهر این خودرو را جذاب تر کرده است. در کل، طراحی این خودرو نسبت به آن چه در محصولی مثل H30 کراس دیده بودیم بسیار جذاب تر و مدرن تر انجام شده و از نظر ظاهری می تواند مشتریان زیادی را در بازار ایران به خود جذب کند.

دانگ فنگ ix5

درون اتاق دانگ فنگ ix5 رنگ زمینه مشکی را در طراحی داریم و خطوطی نقره ای رنگ در بعضی از جزییات طراحی به کار رفته است. صفحه نمایش نسبتاً بزرگی در وسط، سیستم اطلاعت و سرگرمی را در دسترس قرار می دهد و پایین تر از آن، سیستم تهویه اتوماتیک این خودرو هم از طریق صفحه نمایش لمسی دیگری کنترل می شود و جلوآمپر تمام دیجیتال، اطلاعات خودرو و سفر را در اختیار راننده قرار می دهد. خروجی های تهویه به صورت افقی طراحی شده و در قسمت داشبورد و کنار دسته دنده طرح پیانویی مشکی رنگ را می بینیم که جلوه خاصی به طراحی داخلی این خودرو داده است.

دانگ فنگ ix5

در تصاویری که از رسانه های خودرویی چینی داریم، چرم صندلی ها همرنگ با رنگ زمینه رودری ها طراحی شده اما باید دید این خودرو در ایران با چه میزان آپشن و امکانات عرضه می شود. با نگاهی به فهرست امکانات نسخه کامل این خودرو متوجه می شویم که با داشتن این سطح از امکانات، ix5 انتخاب بسیار به صرفه ای است.

در نظر داشته باشید با توجه به این که با یک کراس اوور کوپه طرف هستیم، پس قاعدتاً فضای سر در قسمت عقب محدودتر خواهد بود و همچنین فضای بار در صندوق عقب هم نسبت به دیگر کراس اوورهای متوسط کم تر است، اما در کل، زیبایی های ظاهری این خودرو باعث می شود این موارد چندان چشمگیر نباشند.

دانگ فنگ ix5

دانگ فنگ ix5 در بازار چین در نسخه های متفاوت و با پیشرانه های مختلف عرضه می شود. در معرفی این خودرو ابتدا از دو پیشرانه رونمایی شد. پیشرانه ۱٫۵ لیتری توربو شارژ با نهایت قدرت ۱۵۰ اسب بخار و نهایت گشتاور ۲۲۰ نیوتن متر. پیشرانه دیگر یک موتور تنفس طبیعی ۱٫۸ لیتری بود که خروجی ۱۳۹ اسب بخار قدرت و ۱۸۷ نیوتن متر گشتاور را داشت.

قدرت این دو پیشرانه توسط جعبه دنده ۵ سرعته دستی و یا جعبه دنده CVT به چرخ ها منتقل می شود. پس از معرفی این دو پیشرانه، موتور توبوشارژ دیگری هم با حجم ۱٫۵ لیتر معرفی شد که خروجی ۱۸۰ اسب بخار را داشت. براساس اخبار منتشرشده در رسانه های چینی، نسل جدید این محصول پیشرانه قدرتمند ۱۸۰ اسب بخاری را دارد که این پیشرانه با جعبه دنده ۶ سرعته و تیپ ترونیک جدیدی هماهنگ می شود. البته با توجه به سلیقه بازار ایران و رقبای این محصول در ایران احتمالاً این خودرو با موتور ۱۵۰ اسب بخاری و جعبه دنده CVT در ایران عرضه خواهد شد.

دانگ فنگ ix5

فروش دانگ فنگ ix5 در ماه های پایانی ۲۰۱۸ آغاز شد و در ابتدای عرضه این خودرو، فروش نسبتاً خوبی در بازار وسیع چین برای این کمپانی ثبت گردید. با نگاهی به آمار فروش این خودرو در سال ۲۰۱۹ و اوایل ۲۰۲۰ متوجه می شویم که این خودرو از نظر فروش در رده متوسط رو به بالا قرار می گیرد و این نشان می دهد با خودرویی طرف هستیم که برخلاف خیلی از تازه واردها به ایران فروش داخلی خوبی دارد.

همچنین در نظر داشته باشید دانگ فنگ ix5 نسبت به سایر رقبا جدیدتر است و تنها ۲ سال از رونمایی اولیه این خودرو گذشته است. نکته دیگر که باید به آن توجه داشت این است که این خودرو در کامل ترین نسخه، بیش ترین امکانات را نسبت به رقبا در همین محدوده قیمتی در بازار چین ارائه می دهد. البته قطعاً دانگ فنگ ix5 با کامل ترین امکانات در ایران عرضه نخواهد شد و باید دید طرف ایرانی چه امکاناتی را برای بازار ایران در نظر می گیرد.

براساس قیمت این خودرو در بازار جهانی و بازار چین می توان انتظار داشت این کراس اوور کوپه با قیمتی مشابه هم رده های چینی خود به فروش برسد. با این حساب رقبای این خودرو، از نظر ابعاد و قیمت، خودروهایی مثل هاوال H2، ام وی ام X55، هایما S5 توربو، چری تیگو ۵ و جک S5 خواهند بود. حال باید دید دانگ فنگ ix5 در برابر رقبا چه میزان موفقیت خواهد داشت. اما با توجه به طراحی و مدرن بودن این خودرو به نظر می رسد رقبا باید از حضور این تازه وارد در بازار نگران باشند.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا