اخبار خودرو

دور دوم افزایش قیمت خودرو کلید خورد

قیمت محصولات

به گزارش کاریرا به نقل از خبرگزاری تسنیم، شورای رقابت به سایپا مجوز داده تا قیمت محصولات خود شامل تیبا، کوئیک، ساینا و وانت پراید را بالا ببرد. این مجوز پس از آن صادر شده که سایپا مدارک و مستندات خود را مبنی بر رشد هزینه های تولید، به شورای رقابت ارائه داده و این شورا نیز بابت افزایش قیمت محصولات این شرکت مجاب شده است.

هرچند هنوز خبری مبنی بر صدور مجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو منتشر نشده، با این حال شورا  احتمالا به زودی با بررسی مدارک و مستندات، این شرکت را نیز مجاز به بالا بردن قیمت خودروهایش خواهد کرد. با این حساب، دور جدید افزایش قیمت خودروهای داخلی چند هفته زودتر از موعد مورد انتظار آغاز شده و هم بخشی از خودروهای مربوط به پیش‌فروش های قبلی و هم محصولاتی که قرار است در فروش فوق‌العاده بعدی خودروسازان عرضه شوند، مشمول قیمت های جدید خواهند بود. 

شورای رقابت در اردیبهشت امسال و پس از ماه‌ها دوری به قیمت‌گذاری خودروهای داخلی بازگشت و رای به افزایش قیمت ۱۰ تا ۲۳ درصدی قیمت ها داد. ازآنجاکه خودروسازان از میزان افزایش قیمت ها رضایت نداشتند و فاکتورهای اقتصادی به ویژه نرخ ارز و تورم نیز روندی صعودی داشته و دارند، شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار (زیرمجموعه وزارت صنعت،معدن و تجارت)، بر سر کوتاه تر شدن بازه زمانی بازنگری در قیمت خودروها به توافق رسیدند.

بر این اساس، قرار شد شورای رقابت به صورت فصلی و هر سه ماه یک‌بار نسبت به تغییر قیمت ها اقدام کند. ازآنجاکه دور نخست بازنگری در قیمت خودروها نیمه اردیبهشت امسال بود، انتظار می‌رفت شورای رقابت در اواخر مرداد یا اوایل شهریور قیمت ها را مورد بازنگری قرار دهد، با این حال شورا زودتر از موعد پیش بینی شده، دور دوم افزایش قیمت را کلید زد. با توجه به اعلام قیمت جدید محصولات سایپا و تغییر قریب‌الوقوع قیمت خودروهای ایران خودرو، احتمالا به زودی دومین دور از فروش فوق‌العاده آنها به اجرا در خواهد آمد.

در فروش فوق‌العاده، قیمت خودروها قطعی است و از همین رو اجرای دور دوم آن نیاز به اعلام قیمت جدید محصولات دو خودروساز بزرگ کشور دارد. دور نخست فروش فوق‌العاده خودروسازان که در آن مهلت تحویل خودروها سه ماه بود و سود مشارکت هم صفر، خرداد امسال برگزار شد. اما به سایپا برویم و ببینیم شورای رقابت با چه میزان افزایش قیمت محصولات این شرکت موافقت کرده است. طبق خبر منتشره، قیمت تیبا ۲ از ۶۰ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان به ۷۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده که رشد بیش از ۱۷ میلیون تومانی را نشان می‌دهد. کوئیک معمولی نیز که ۷۹ میلیون و ۴۰۰ هزارتومان قیمت داشت، حالا محصولی ۹۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب می‌آید و این یعنی، ۱۵ میلیون تومان به قیمت آن اضافه شده است. همچنین قیمت ساینا آپشنال نیز از ۷۸ میلیون تومان به ۹۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده تا صعودی بیش از ۱۳ میلیون تومان رشد قیمت را تجربه کرده باشد. همچنین قیمت وانت پراید نیز از ۴۸ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان به ۶۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده که ۱۲ میلیون تومان رشد را نشان می‌دهد.

شورای رقابت اما با افزایش قیمت ۱۵ میلیون تومانی تیبا ۲ پلاس نیز موافقت کرده تا قیمت این محصول به ۹۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد. ساینای رینگ فولادی نیز که ۶۱ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان قیمت داشته، حالا محصولی ۷۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی به شمار می‌رود. 

منبع

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا