اخبار خودرو

اتهامی جدید علیه تسلا ؛ فروش مدل S با علم به وجود نقص در باتری

اتهامی جدید علیه تسلا؛ فروش مدل S با علم به وجود نقص در باتری و احتمال آتش‌سوزی

اگر پیگیر خبرهای مربوط به شرکت تسلا بوده باشید، حتما می‌دانید که تابحال چند دستگاه مدل S از قسمت باتری دچار حریق شده و به طور کامل در آتش سوخته اند. تاکنون تسلا وجود نقص سیستمی در این خودرو را نپذیرفته، ولی پیگیری یکی از خبرنگاران بیزینس اینسایدر به نام لینت لوپز (Linette Lopez) نشان می‌دهد خودروساز کالیفرنیایی احتمالا از سال ۲۰۱۲ در جریان چنین مشکلی بوده و آن را همواره از مشتریان و رسانه‌ها پنهان کرده است.

تسلا

آنطور که خانم لوپز در مقاله اخیر خود اشاره نموده، وی به چند ایمیل و دو گزارش تحلیلی که تسلا درباره سیستم خنک‌کاری مدل S تهیه کرده، دسترسی داشته است. علاوه‌بر این، خانم لوپز با سه کارشناس نیز مصاحبه‌هایی برگزار کرده است. آنطور که این کارشناسان گفته‌اند در صورت خشک شدن خنک‌کننده، احتمال آتش‌گرفتن باتری مدل S قوت می‌گیرد.

برای مقابله با این مساله، تسلا آپدیتی را ارائه کرده که میزان ولتاژ سلول‌های باتری را کاهش می‌دهد. نکته تامل‌برانگیز اینکه این آپدیت درست بعد از آتش گرفتن یک دستگاه مدل S در شانگهای ارایه شد. در آن مقطع تسلا ادعا می‌کرد این آپدیت اقدامی در راستای حفاظت از باتری است، اما در مقابل مالکان می‌گفتند بعد از دریافت آپدیت مسافت قابل پیمایش و سرعت شارژ باتری کاهش یافته است. آنها این سوال را می‌پرسیدند که اگر آپدیت مذکور ارتباطی با مباحث ایمنی ندارد، چرا ولتاژ را محدود کرده است؟

اتهامی جدید علیه تسلا ؛ فروش مدل S با علم به وجود نقص در باتری 1593506151 810 اتهامی جدید علیه تسلا؛ فروش مدل S با علم به

فرقی نمی‌کند که مشکل نشت مایع خنک‌کننده یکی از دلایل احتمالی آتش‌سوزی‌ها بوده یا تسلا سعی کرده با ارائه آپدیت‌های نرم‌افزاری از وقوع آن در آینده پیشگیری کند، به اعتقاد خانم لوپز خودروساز کالیفرنیایی در جریان خطر موجود بوده و با اطلاع از این امر خودروها را به مشتریان فروخته است.

خبرنگار بیزینس اینسایدر در مقاله خود افزوده بررسی‌های دو شرکت IMR Test Labs و Exponent Failure Analysis Associates نشان می‌دهد آلومینیوم استفاده شده در قسمت انتهایی لوله‌های خنک‌کننده، در برابر ترک‌خوردگی یا سوراخ شدن، مقاومت لازم را ندارد.

اتهامی جدید علیه تسلا ؛ فروش مدل S با علم به وجود نقص در باتری 1593506151 593 اتهامی جدید علیه تسلا؛ فروش مدل S با علم به

بد نیست اشاره کنیم خانم لوپز به یک خبرنگار آنتی تسلا معروف شده و بسیاری از طرفداران این شرکت مقالات او را مغرضانه می‌دانند، شدت کشمکش‌ها به حدی است که ایلان ماسک نیز تاکنون دو بار با وی در توئیتر جدال لفظی پیدا کرده است. در رابطه با مقاله اخیر خانم لوپز هم برخی معتقدند به علت عدم انتشار منابع، اتهام‌زنی‌های وی فاقد اعتبار لازم است.

در هر حال باید منتظر ماند و دید که نتیجه این ماجرا چه خواهد شد. آیا تسلا علیه بیزینس اینسایدر و خانم لوپز شکایت می‌کند یا با ثابت شدن اتهامات، اعتبار تسلا و ایلان ماسک زیر سوال خواهد رفت؟

منبع

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا