اخبار خودرو

آخرین وضعیت بازار خودرو به تاریخ ۶ مرداد

بازرسی در بازار خودرو

سعید موتمنی در رابطه با آخرین وضعیت بازار خودرو و مسیر قیمتی آن طی روزهای اخیر، آن هم در شرایطی که قیمت ارز چند روزی است به حالت کنترل در آمده، اظهار کرد: نسبت به هفته‌های گذشته که ارز نرخ‌های بالایی داشت، قیمت خودرو در بازار تغییر چندانی نداشته است و همچنان مشتری در بازار نیست؛ در حالی که فروشنده بسیار است. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران تاکید کرد: زمانی که نرخ دلار در محدوده ۲۵ هزار تومان بود، با افزایش قیمت خودرو در بازار روبه‌رو شدیم اما حال که دلار در کانال ۲۰ هزار تومان قرار گرفته است. طبق بررسی‌ها می‌بینیم که اختلاف قیمت چندانی نسبت به هفته گذشته مشاهده نمی‌شود اما فاصله قیمت کارخانه و بازار همچنان بالاست.

وی تصریح کرد: این اختلاف قیمت کارخانه و بازار که طی سال‌های اخیر ایجاد شده است، روزبه‌روز با کاهش عرضه خودروسازان، بیشتر شده و در حال حاضر به مرحله‌ای رسیده که مشاهده می‌شود اختلاف قیمت برخی خودروها به ۱۰۰ درصد رسیده است.

موتمنی افزود: خودرو کالای مصرفی و ضروری است که باید متناسب با نیازی که در بازار برای آن وجود دارد، تامین شود، اما از سال گذشته به این نیاز به درستی پاسخ داده نشده و  در نهایت هم به همین فاصله فاحش قیمتی کارخانه و بازار منجر شده؛ بنابراین خودرو را به کالایی سرمایه‌ای تبدیل کرده که به دست مشتری واقعی هم نمی‌رسد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران ادامه داد: با افزایش قیمت ارز به‌دلیل اینکه خودرو به چشم کالای سرمایه‌ای دیده می‌شود، افرادی که خودرو در اختیار دارند، با این دید که احتمالا قیمت‌ها بالاتر هم خواهد رفت و سود بیشتری حاصل خواهد شد، از فروش خودروهای خود امتناع می‌کنند؛ از سوی دیگر به‌دلیل بالا رفتن قیمت‌ها به همین شیوه، مشتری  نیز نمی‌تواند خرید خود را انجام دهد و به این امید است که قیمت‌ها عقب‌نشینی کند. هفته گذشته که نه فروشنده‌ای در بازار بود و نه خریداری اما در حال حاضر با کاهش قیمت ارز فروشنده هست اما تقاضا نیست. موتمنی پیش‌بینی کرد: چنانچه نرخ ارز باز هم کاهش یابد، احتمال دارد که شاهد ریزش قیمت در بازار خورو باشیم؛ اما بازهم تاکید می‌کنم آنچه بیشترین تاثیرگذاری را دارد، افزایش عرضه است. در هر صورت اگر عرضه بیشتر باشد، ریزش قیمت‌ها بیشتر خواهد شد. طبق روال سال‌های گذشته، چنانچه حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه یا بیشتر خودرو به بازار وارد می‌شد، قاعدتا نیازها تامین شده، فاصله قیمتی کارخانه از بین رفته و بازار نیز متعادل خواهد شد.

وی یادآور شد: طبق آمار خودروسازان سال گذشته  حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو بیشتر تولید و به بازار عرضه نشد، همین کمبود عرضه سبب شد که فاصله قیمتی کارخانه و بازار که زمانی به طور مثال ۳ درصد بود، در حال حاضر برای برخی خودروها به ۱۰۰ درصد هم رسیده باشد.

منبع

بالا