اخبار عمومی

آغاز پیش فروش خودرو با تحویل یک‌ساله

پیش فروش خودرو

طرح ساماندهی فروش خودرو در جلسات خودرویی ستاد تنظیم بازار

به نقل از دنیای اقتصاد، بعد از آخرین مصوبات خودرویی ستاد تنظیم بازار، حالا کمیته خودرو به‌طور هفتگی بازار و صنعت خودرو را رصد می‌کند. این جلسات که روز جمعه و با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد در بخشی خاص، اقدامات اجرایی خودروسازان در بخش فروش و قیمت‌گذاری محصولات خودرویی را رصد می‌کند.

شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد

در طرح ساماندهی فروش خودرو که در آخرین جلسه خودرویی ستاد تنظیم بازار تصویب شد خودروسازان ملزم به اجرای سه روش فروش شامل فروش «فوق‌العاده»، پیش‌فروش با تحویل یک سال و مشارکت در تولید شدند. براساس ضوابط تعریف شده در طرح فروش فوق‌العاده، خودرو تا سه ماه به مشتری تحویل داده می‌شود.

با تصویب مصوبات فروش و ابلاغ آن به خودروسازان اما دستورالعمل اجرایی آن با تغییرات فی‌البداهه مسوولان صنعتی کشور روبه‌رو بود؛ به‌طوری‌که خودروسازان در شرایطی در سایت خبری خود دستورالعمل چگونگی دریافت چک از مشتریان را تشریح می‌کردند که در فاصله‌ای کوتاه وزارت صمت در اطلاعیه‌ای اخذ چک صیادی به نام متقاضی برای شرکت در فروش فوق‌العاده را لغو شده اعلام کرد.

خودرو بدون پلاک

از سوی دیگر سه‌شنبه گذشته که قرار بر اجرای نام‌نویسی مشتریان برای شرکت در قرعه‌کشی بود در همان ساعات بامداد آن روز شرط پرداخت وجه هنگام ثبت‌نام متقاضیان در سایت خودروسازان لغو شد. در هر صورت مشخص است که مسوولان صنعتی در اجرای مصوبات خودرویی خود هنوز دچار سردرگمی هستند و با آزمون و خطا اولین فروش فوق‌العاده را پیش برده‌اند. اما کمیته خودرو بعد از جمعه گذشته که از ملزومات ثبت‌نام و شرکت در قرعه‌کشی خودرو رونمایی کرد دیروز نیز در جلسه خود با حضور حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت، دستگاه‌های نظارتی از جمله دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی، پلیس راهور ناجا و خودروسازان مصوباتی داشت.

انبار ایران خودرو

به گزارش شاتا در این جلسه مقرر شده که از هفته جاری تحویل ۲۲ هزار دستگاه خودرو از سوی خودروسازان انجام شود. همچنین کمیته خودرو در مصوبات خود تاکید کرده که پیش‌فروش یک‌ساله ۷۵ هزار دستگاه خودرو از سوی خودروسازان آغاز شود. به این ترتیب بعد از فروش فوق‌العاده، حالا خودروسازان ملزم به پیش‌فروش خودرو با تحویل یک‌ساله شده‌اند. سایت خبری وزارت صنعت همچنین تاکید کرده که در این جلسه تصمیمات مشخصی برای بهبود فرآیند پیش‌فروش خودرو از سوی کمیته خودرو اتخاذ شد که جزئیات آن، در قالب اطلاعیه رسمی خودروسازان منتشر خواهد شد.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا