اخبار عمومی

سکوت معنادار ایران خودرو و سایپا در مورد فروش ۴۰ هزار خودرو

لوگو سایپا ایران خودرو

ایران خودرو و سایپا به فروش ۴۰ هزار خودرو با قیمت قطعی تن می دهند؟

۴۰ هزار خودرو که برای آرامش بازار به زودی پیش فروش خواهند شد تا یک سال آینده قابل فروش نیستند. بر اساس اعلام عضو کمیسیون صنایع مجلس این تصمیم با هدف حذف دلال‌ها از بازار خودرو اخذ شده است.

چندی پیش «احمد نعمت بخش» دبیر انجمن خودروسازان ایران اعلام كرد که بر اساس توافقات به عمل آمده به مناسبت عید غدیر خم ۲۰ هزار دستگاه از محصولات سایپا پیش فروش و ۲۰ هزار خودروهای ناقص ایران خودرو که تأمین قطعات آنها انجام شده تحویل خریداران خواهد شد:

«با فروش خودرو در حاشیه بازار دست سودجویان از این بازار قطع و با کاهش خریداران، قیمت خودرو تعدیل خواهد یافت به نحوی که با این روش خریداران واقعی با باز شدن سایت فروش خودروسازان موفق به ثبت‌ نام خودرو در پیش فروش‌‌ها خواهند شد.».

تحریم‌ها علیه ایران از فردا آغاز می‌شود

در همین راستا «سعید باستانی» عضو کمیسیون صنایع مجلس اعلام کرد که بر اساس تدابیر انجام شده و در راستای حذف دلالی کاذب در بازار خودرو، خریداران خودرو تا یکسال حق صلح یا به عبارتی فروش را به شخص دیگری ندارند: «مقرر شده فروش قطعی خودرو از روز شنبه هفته آتی به متقاضیان و مصرف‌کنندگان نهایی خودرو با کارت ملی انجام شود.»

هیچ یک از این دو خودروساز کشورمان اطلاع رسانی دقیقی را در رابطه با فروش خود انجام نداده اند.  به نظر می‌رسد که این دو شرکت اساسا تمایلی به فروش خودروهای خود با قیمت های فعلی ندارند

به گفته این نماینده مجلس در نشست اخیر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت آخرین وضعیت بازار خودرو مورد بررسی قرار گرفت:

«در حال حاضر شرکت ایران خودرو، ۲۴ هزار خودرو و شرکت سایپا ۱۶ هزار خودرو دارد که برخی از قطعات خودروها کامل نیست و بر اساس جمع‌بندی جلسه مشترک کمیسیون صنایع و معادن مجلس با وزارت صنعت، مقرر شده قطعات وارداتی مربوط به خودروهای مذکور با سرعت از گمرکات ترخیص تا خودروها آماده تحویل به متقاضیان شوند.»

باستانی پیش‌بینی می‌کند باعرضه ۴۰ هزار خودرو به قیمت فعلی به مصرف‌کننده واقعی، از دلالی کاذب در بازار خودرو جلوگیری شود البته انجام این امر، باید تداوم یابد. هرچند این تصمیم می‌تواند در حذف دلالان بازار خودرو موثر باشد، اما باید توجه کرد که این اقدام خالی از اشکال نیست و برای خریداران نهایی ایجاد محدودیت می‌کند، چراکه ممکن است فرد در مضیغه مالی قرار گرفته و نیاز به فروش خودرو خود داشته باشد.

واکنش سرد ایران خودرو و سایپا

در همین رابطه اما باید اشاره کرد که علیرغم اخبار منتشر شده در مورد این پیش فروش و آغاز این مرحله از صبح شنبه، تاکنون هیچ یک از دو خودروساز کشورمان اطلاع رسانی دقیقی را در این رابطه انجام نداده اند و کلیه خبرهای منتشر شده در مورد شرایط فروش ۴۰ هزار خودرو صرفا مربوط به نقل قول از نمایندگان مجلس و رئیس انجمن قطعه سازان و … می شود.

از این رو مشخص نیست که ایران خودرو و سایپا اساسا تمایلی به تسلیم شدن در برابر فشار نمایندگان مجلس برای فروش خودروهای خود با قیمت های فعلی ندارند و یا در حال انجام تدارکات لازم برای این پیش فروش بزرگ هستند. در هر صورت حالا این مشتریان هستند که با بیم و امید به این شرایط فروش می نگرند تا بلکه برای آخرین بار شانس خرید یک خودرو را با قیمت های فعلی داشته باشند.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا