اخبار عمومی

طرح مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو

واردات خودرو

آیا ممنوعیت واردات خودرو برطرف می شود؟

واردات خودرو بحث پیچیده ای است. از طرفی ممنوعیت آن برای خریداران مشکلات فراوانی به وجود آورده و دلالان به سان هیولا در این بازار جولان می دهند و هیچ نظارتی بر فعالیت آن ها مشاهده نمی شود؛ از طرفی آزاد سازی واردات آن در بخش تولید مشکلات زیادی را ایجاد می کند و البته همچنان مشکل دلالی به شیوه ای دیگر شیوع پیدا می کند. شاید ترکیب واردات آزاد به همراه آزادسازی قیمت خودروهای داخلی ترکیب خوبی باشد اما مسلما این بحث کاملا تخصصی است و امیدواریم مسولان این بار با چشم باز تصمیم بگیرند تا بلکه اندکی از مشکلات بازار خودرو کاسته شود.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس جزئیات طرح نمایندگان برای لغو ممنوعیت واردات خودرو را تشریح کرد.

فریدون احمدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت واردات خودرو به کشور، گفت: مصوبه دولت برای ممنوعیت واردات خودرو توجیه علمی ندارد و باید این مصوبه اصلاح شود.

بررسی اختلاف قیمت خودرو از کارخانه تا بازار در شورای رقابت

دولت قصد دارد ترخیص خودروها از گمرک را تسهیل کند. اصلا اقدام برای لغو واردات خودرو مناسب و منطقی نیست

وی افزود: برای اصلاح و تجدیدنظر در مصوبه دولت جهت ممنوعیت واردات خودرو، طرحی را در مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو آماده کرده‌ایم که پس از تعطیلات تابستانی مجلس ارائه می‌کنیم.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه واردات خودرو به کشور نباید محدود بسته شود، اظهار داشت: بازار خودرو باید مدیریت شود، مدیریت بازار، با تعطیل کردن، دو مسئله جداگانه است، این روش، منطقی نیست، این طور بازی با بازار خطرناک است که همه را نگران کرده است.

احمدی با انتقاد از مدیریت بازار خودرو، گفت: بازار خودرو خوب مدیریت نمی‌شود، خوشبختانه دولت قصد دارد ترخیص خودروها از گمرک را تسهیل کند که امیدواریم این کار سریع‌تر صورت گیرد، اصلا اقدام برای لغو واردات خودرو، مناسب و منطقی نیست.

وی با اشاره به جزئیات طرح نمایندگان مجلس برای لغو واردات خودرو، تأکید کرد: ما می‌خواهیم در این طرح بگوییم که واردات خودرو نباید ممنوع شود، بلکه باید مدیریت شود و تصمیم‌گیری‌ها براساس شرایط بازار باشد..

نماینده مجلس: این حق مردم است که خودروی خارجی خریداری کنند، خودروهای داخلی برای همه زمینه‌ها و کاربری‌ها پاسخ‌گو نیست

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: این حق مردم است که خودروی خارجی خریداری کنند، خودروهای داخلی برای همه زمینه‌ها و کاربری‌ها پاسخ‌گو نیست، واردات خودرو در تنظیم بازار مؤثر است و باعث کاهش قیمت‌ها خواهد شد، از طرفی بازار، روان و منطقی می‌شود. نماینده مردم زنجان در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: امضاها برای طرح لغو ممنوعیت واردات خودرو در حال جمع‌آوری است و نمایندگان مجلس نیز پیشنهادات خود را برای تکمیل آن ارائه می‌دهند

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا