اخبار عمومی

قیمت جدید ۸ خودرو اعلام شد

ایران خودرو ikco irankhodro

با اعلام شورای رقابت، قیمت جدید ۸ خودرو دیگر که همه متعلق به ایران خودرو هستند، مشخص شد

بنابر خبری که خبرگزاری فارس منتشر کرده، قیمت جدید پژوپارس اتوماتیک، ‌هایما (در دو مدل S۵ و S۷)، سمند سورن، پژو ۲۰۷‌ ای (در دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک) و دنا (در دو مدل معمولی و پلاس) به ایران خودرو ابلاغ شده است.

شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد

اوایل هفته بود که رئیس شورای رقابت خبر از تعیین محدوده مجاز افزایش قیمت هشت خودرو داخلی داد. رضا شیوا اعلام کرد برای این خودروها مجوز افزایش قیمت بین ۴ تا ۴۸ درصد (متوسط ۲۳ درصدی) صادر شده است. خودروهای موردنظر قرار است در طرح پیش‌فروشی که به‌زودی برگزار خواهد شد، عرضه شوند.

سه هفته پیش بود که شورای رقابت پس از غیبتی حدودا ۲۰ ماهه دوباره به قیمت‌گذاری خودرو بازگشت و دستورالعمل قیمتی خود را به ستاد تنظیم بازار اعلام کرد. محصولاتی که شورای رقابت قیمت آنها را تعیین کرده بود، شامل خودروهایی می‌شدند که این شورا در دوره قبلی نیز اختیار قیمت‌گذاری آنها را در دست داشت، از جمله تیبا، پژو ۲۰۶ تیپ ۲، رانا و پارس معمولی.

پس از اعلام قیمت این محصولات، دو خودروساز بزرگ کشور اولین طرح فروش فوق‌العاده خود را به دستور وزارت صنعت،معدن و تجارت برگزار کردند که بنابر آخرین گزارش‌ها، بیش از ۵ میلیون نفر در آن شرکت کرده‌اند. در این طرح قرار است تنها ۲۵ هزار خودرو عرضه شود.

پس از اعلام قیمت خودروهای موردنظر و آغاز طرح فروش فوق‌العاده آنها، این پرسش برای شهروندان پیش آمد که تکلیف قیمت و فروش دیگر خودروهای داخلی چیست؟ حالا با توجه به اعلام و ابلاغ شورای رقابت، قیمت برخی دیگر از خودروها مشخص شده که البته همچنان پراید (خودرویی که قرار است تیر امسال از چرخه تولید حذف شود) جزو آنها نیست. هرچه هست، بنابر خبر منتشره، قیمت پژوپارس اتوماتیک با ۳۲ درصد رشد، به ۱۰۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. سازمان حمایت قیمت این خودرو را در بهمن ۹۷ حدود ۸۰ میلیون تومان تعیین کرده بود.

هایما s5

اما قیمت دیگر محصول ایران خودرو به نام‌ هایما نیز در دو مدل S۵ و S۷ مشخص شده است. بر این اساس،‌هایما S۵ با رشدی ۴۸ درصدی، از این پس قیمتی بالغ بر ۲۲۳ میلیون تومان خواهد داشت. در بین هشت خودرویی که قیمت آنها اعلام شده، این محصول دارای بیشترین رشد است. قیمت دیگر مدل ‌هایما یعنی S۷ نیز با توجه به مجوز رشد ۳۸ درصدی شورای رقابت، به ۲۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

شورای رقابت اما برای سمند سورن بنزینی مجوز افزایش قیمت ۱۳ درصدی را صادر کرده تا قیمت این محصول به ۷۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد. این شورا برای پژو ۲۰۷‌ ای نیز در دو مدل دستی و اتوماتیک به ترتیب افزایش قیمت ۱۲ و ۲۲ درصدی را لحاظ کرده است. با این حساب، پژو ۲۰۷ دستی حالا قیمتی برابر با ۸۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان دارد و قیمت مدل اتوماتیک آن نیز به ۱۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.

در نهایت اما قیمت مصوب شورای رقابت برای دنا در مدل‌های معمولی و پلاس نیز اعلام شده است. طبق اعلام این شورا، دنای معمولی مجوز افزایش ۱۳ درصدی قیمت را دریافت کرده، بنابراین از این پس با قیمت ۸۲ میلیون تومان عرضه خواهد شد. همچنین دنا پلاس که تنها ۴ درصد امکان افزایش قیمت را پیدا کرده، حالا خودرویی ۹۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی به حساب می‌آید. در میان هشت خودرویی که قیمت جدید آنها اعلام شده، دنا پلاس دارای کمترین درصد افزایش است.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا