لیست‌های جذاب

۴ هواپیما با پیشرانه‌ی موتورسیکلت !

هواپیماهایی با پیشرانه‌ی موتورسیکلت!

موتورسیکلت‌ها به افق جدیدی دست یافته‌اند

ظاهرا افرادی وجود دارند که علاقه‌مند به ساخت هواپیما با پیشرانه‌ی موتورسیکلت هستند، اشتباه نکنید ما در رابطه با شرکت‌هایی مانند بوئینگ و یا بمباردیه صحبت نمی‌کنیم، مقصود کلام ما با افراد عادی‌ای است که در مزرعه و یا حیاط خانه‌ی خود هواپیما می‌سازند!

در حالی که موتور خودرو با شرایط هواپیما سازگارتر است (تمامی افراد که در خانه‌ی خود موتور جت ندارند!)، برخی از سازندگان شجاعت بیشتری به خرج داده و از پیشرانه‌ی موتورسیکلت در هواپیماهای خود استفاده می‌کنند. در ادامه به برخی از این مدل‌ها می‌پردازیم.

۱- CGS Hawk با موتور هوندا GL500 Silver Wing

هواپیماهایی با پیشرانه‌ی موتورسیکلت!

مدل CGS Hawk اولین هواپیمای فوق سبکی بود که محفظه‌ی کابین آن بصورت سر پوشیده طراحی شده بود و در سال ۱۹۸۲ مورد استفاده قرار گرفت. این هواپیمای کوچک از ساختاری متشکل از لوله های آلومینیومی به همراه Dacron یا ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی بدنه‌ی هواپیما به صورتی که آن را در بر می گرفتند ساخته شد. وزن این هواپیما بدون سر نشین ۱۱۵ کیلوگرم است. در حالی که این هواپیما با انواع مختلفی از موتور ها در دسترس است، اما در سال ۲۰۱۰ شخصی ناشناس آن را به موتور ۲ سیلندری هوندا GL500 با ظرفیت ۴۹۷ سی‌سی مجهز نمود.

۲- هواپیمای چوبی مجهز شده به موتور ۴۰۰ سی‌سی دو زمانه‌ی کاوازاکی

هواپیماهایی با پیشرانه‌ی موتورسیکلت!

این بار با یک هواپیمای چوبی روبرو هستیم که به موتور ۴۰۰ سی‌سی یک اسنوموبیل (خودرویی موتوری که در برف حرکت می کند) مجهز شده است. درست است که این پیشرانه متعلق به یک موتورسیکلت نیست اما در مصاحبه های صورت گرفته با سازنده ی این هواپیما دریافتیم که موتور آن اسنوموبیل نیز از یک وسیله‌ی نقلیه دیگر گرفته شده است که احتمالا یک موتور سیکلت است.
دیگر سازنده‌ی این هواپیما اقرار می‌کند که ظاهر هواپیما به گونه‌ای است که ممکن است ناتمام به نظر آید.

۳- نسخه ی شبیه سازی شده ی مدل Nieuport 12، مجهز شده به موتور XV1100 یاماها

هواپیماهایی با پیشرانه‌ی موتورسیکلت!

در اوایل دهه‌ی ۹۰ میلادی فردی به نام Richard Giles نسخه‌ی شبیه‌سازی شده‌ی هواپیمای جنگی فرانسوی که به جنگ جهانی اول تعلق داشت را با نام Nieuport 12 ساخت. در حالی که هواپیمای اصلی با یکی از موتور های ۸۰ اسب بخاری Le Rhone و یا ۱۰۰ اسب بخاری Clerget، بسته به نوع و مدل هواپیما تجهیز می‌شد، اما آقای Giles از موتور دیگری برای به پرواز درآوردن نمونه ی خود استفاده نمود.

در این مدل از موتور دو سیلندر XV1100 موتورسیکلت یاماها استفاده شده است. سازنده این موتور را به دلیل سبک وزن بودن و گیربکس موجود در آن انتخاب کرده است، بله سیستم انتقال قدرت این هواپیما دستی است! اما دلیل اصلی انتخاب این موتور این است که آقای Giles آن را از سال ۱۹۹۳ در انبار خود نگهداری می‌کرده است. سازمان فدرال هوانوردی آمریکا نیز مجوز پرواز با این هواپیما را صادر کرده است.

۴- نسخه شبیه سازی شده L-39 Albatros مجهز شده به پیشرانه ی موتورسیکلت BMW S 1000 RR

هواپیماهایی با پیشرانه‌ی موتورسیکلت!

احتمالا این جالب‌ترین هواپیما از بین دیگر مدل‌های نام برده شده در لیست است. UL-39 Albi پروژه‌ی دانشگاه فنی شهر پراگ (پایتخت جمهوری چک) برای بررسی فیبر کربن استفاده شده بر روی بدنه‌ی این هواپیما است.

این مدل نسخه‌ای شبیه‌سازی شده از هواپیمای L-39 Albatros است که پیشرانه‌ی نسل قبلی موتورسیکلت S 1000 RR شرکت BMW بر روی آن قرار گرفته است، همچنین واحد کنترل موتور (ECU) آن نیز سفارشی‌سازی شده است. پیش از اینکه این موتور ۴ سیلندری ارتقا یابد ظرفیت آن برابر با ۱۰۰۰ سی‌سی بود و توانایی تولید ۱۹۹ اسب بخار نیرو را داشت.

منبع: rideapart

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
اینستاگرام کاریرا